| Aditu123 a întrebat:

Salut TPU,am o problema mare cu coșurile de pe fata, am 14 ani și mi apar o luna, dispar o săptămână, apar iar o luna..Acestea apar în cantitati mari, fruntea și zona nasului fiind pline..Niște remedii naturale va rog frumos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Live4Ride a răspuns:

Aceeasi problema am avut-o si eu. la mine Clean nu a dat rezultate in schimb imi dadeam zilnic dimineata si seara cu spirt si o vata si asa am reusit sa le fac sa se usuce si am scapat definitiv de cosuri!

Acum ma spal regulat cu produse de la garnier de curatare a tenului!

| Mrfear a răspuns:

Intre varstele de 11 / 12 ani (in medie) incepe pubertatea si datorita schimbarilor pe care corpul le sufera, ale dereglarilor hormonale, excesului de sebum, apar cosurile. Avand varsta de 14 ani, este absolut normal sa ai cosuri.Sincer am mai vazut copii sub aceasta varsta care au fata curata, dar la aceasta varsta orice copil care l-am vazut, au avut cosuri, cu exceptia unuia.Asa ca data viitoare cand te intrebi de ce o persoana nu are acnee si tu ai, este cauza glandei sebacee care produce excesul de sebum, iar la pubertate sunt cele mai frecvente cauze. Exista un remediu naturat cu "Mierea Manuka" dar pretul ei este scump, de vreo 185-200 de lei, dar am auzit ca merita banii.Ori poti lua o masca, poti gasi mai multe detalii pe internet.Totusi hai sa trecem si la cateva chestii minore, care favorizeaza la aparitia cosurilor.Cum ar fi :
Transpiratia - Spala fata odata ziua si odata seara (nici mai mult nici mai putin) asa vei lua microbii de pe fata, DAR EVITA SPALAREA EXCESIVA si sa o faci doar cu apa putin rece, nu gheata dar nici fierbinte si fara sapun, deoarece usuca tenul (doar daca e unul special de fata). Cand transpiri, mai ales ca e vara schimba-ti repede hainele.
Lenjeria si plapuma ar trebui si ele curatate putin mai des (odata la vreo 4-5 zile,sau o saptamana) deoarece tu cand dormi pui fata ta pe perna aceea moale dar si murdara (chiar daca nu pare,bacteriile sunt peste tot).
Ai grija si la alimentatie! Se spune ca ciocolata si mancarea fast-food in exces favorizeaza aparitia cosurilor, precum si lactatele grase, dar multi spun ca este doar un mit, dar cu cat mancam mai multe fructe, legume, cereale si alte mancaruri sanatoase organismul devine mai rezistent.Nu stiu sigur daca vei scapa de cosuri avand in vedere ca in corpul tau se petrec o multime de schimbari dar probabil le vei reduce.Si mie imi mai apare cate un cos dar intr-o zi s-a terminat cu el dar am o prietena care are fata plina de ele si parca nu-i mai trec deloc! Acum depinde si de genetica putin, daca mama ta a avut multe cosuri in jurul varstei de 14 ani, atunci si tu vei avea.

| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Salut Adi, nu te speria in legatura cu cosurile
Ele de obicei apar la Adolescenti si batrani
Incepand de la varsta de 13 ani pana la 20, dupa aia vor disparea pana la varsta de 50-60 ani,cand vor fi acompaniate si de riduri.
Sunt mii de adolcescenti cu cosuri, nu trebuie sa-ti fie rusine, fiecare om arata bine in fel-ul sau
In legatura cu remediu
Du-te la farmacie, si intreaba Crema de cosuri, ve-i gasi cu siguranta, si ti-se va prescrie si reteta de folosire

Succes

| MelindaPocsai11 a răspuns:

Buna, exact aceeasi problema am avut-o cand eram de varsta ta. Dimineata si seara ma spalam cu Clean and Clear Blackhead clearing 2 in 1 wash and mask. E absolut incredibil si dupa o saptamana vei vedea rezultatele. Dupa ce ma spalam pe fata cu el, aveam un tonic, daca poti gasi apa de trandafiri e cel mai bun, tot asa dimineata si seara. O data pe saptamana fa o masca din scortisoara si miere, amesteca jumatate de lingurita de scortisoara cu o lingurita-2 de miere si pune direct pe cos, lasa doar cat suporti ca pisca putin, apoi spala. Bicarbonat de sodiu si lamaie, este foarte bun iar, poti sa aplici zilnic, lasi nu mai mult de 10 minute. Albus de ou batut aplici pe fata lasi 20 de minute si speli, uleiul de cocos ajuta daca te dai pe fata inainte sa te culci ( nu o speli, te dai ca si cu o crema, pielea o absoarbe). Tot ce am scris aici am folosit si a ajutat enorm. Multa bafta!