| goldrule a întrebat:

Am o serie de intrebari fara raspuns legat de un corset pentru scolioza. In o luna o sa port corset 23/24 adica permanent cu exceptia cand fac dus si exercitii medicale sau cum se numeau. Intrebarile mele sunt:
1.Cat de incomod este la inceput chiar e atat de dureros? E cica model nou din plastic.
2. Peste ce il porti? Adica il pui pe piele sau pe un tricou sau cum?
3. Se observa ca porti? Arata urat?
4. O sa mai pot face sport la scoala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

1. Nu este dureros. Dupa ce-l dai jos te doare putin spatelehappy
2. Peste un tricou scurt.
3. Ar trebui sa porti ceva bluze groase, sa nu se observe...
4. Probabil ca daca duci o adeverinta, nu mai faci.

| Teardrop a răspuns:

1.Cat de incomod este la inceput chiar e atat de dureros? E cica model nou din plastic.
La început vei purta în reprize scrute, şi, cu timpul te vei obişnui. Nu este dureros, e incomod dar trece. La început îţi va fi greu să dormi cu el, dar după câtva timp, o să ţi se pară ciudat să dormi fără.

2. Peste ce il porti? Adica il pui pe piele sau pe un tricou sau cum?
Peste un tricou sau maieu, ca să nu ţi se irite pielea.

3. Se observa ca porti? Arata urat?
Depinde şi de model. Unele sunt mai greu de ascuns, altele mai uşor. Dar se asunde cu haine un pic mai lărguţe.

4. O sa mai pot face sport la scoala?
Depinde de ce îţi spune medicul. Uneori, sportul este restricţional, alteori este recomandat.

Câţi ani ai? De unde eşti? Câte grade are deviaţia?