| r00t1ng a întrebat:

Salut TPU, am o tuse de vreo luna nu-mi trece … am luat pastile, siropuri, nimic, nu am dormit toata noaptea, orice cuvant scot pe gura trebuie sa tusesc, in dimineata asta am tusit si simt ca mi se opreste respiratia, adica tusesc pana simt ca nu stiu, nu mai am respiratie, aer. Mi-e frica am facut radiografie la plamani si nu am nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai avut cumva covid?
Fiindca este un efect secundar al covidului, tusea asta chiar si la 4-5 luni dupa ce a avut covid.

Problemele cu inima NU dau niciodata tuse, doar cele de plamani, de allergii, mucegai, daca este cumva in casa unde locuiesti, astma bronsic samd.

| r00t1ng explică (pentru Violleta2022):

Maine am programare la consult la plamani la privat, o sa ii arat si radiografia la plamani. dar tusea poate fi si de la deviatia de sept pe nara dreapta? Pt ca am facut CT la cap si scrie ca am o deviatie de sept

| Goete a răspuns:

Inima

| r00t1ng explică (pentru Goete):

Ce sa fie de la inima? Nu am avut niciodata probleme cu inima

| Goete a răspuns (pentru r00t1ng):

Nici tata. De la un timp tusea, nu primea aer. Nu putea dormi boaptea de tusa si nu avea aer.
Au crezut ca e asma si e insuficienta cardiaca, are un an in concediu medical dar nu mai tuseste, ia multe medicamente.
Nu e de gluma

| r00t1ng explică (pentru Goete):

Trebuie sa fac radiografie la inima sa depistez daca am insuficienta cardiaca?

| Goete a răspuns (pentru r00t1ng):

Nu stiu. Daca imi scrii mesaj maine il pot intreba pe tata.
Dar el a fost in prima faza la.medicul de familie, de acolo l-au trimis. Stiu doar ca la inceput a crezut ca e asma

| r00t1ng explică (pentru Goete):

Lasa mi nr tau de whatsapp

| Bia18 a răspuns (pentru r00t1ng):

Radiografia de plămâni pe care ai făcut-o este cel mai probabil o radiografie toracică, unde este inclusă și vizualizarea inimii. Insuficienta cardiaca este un diagnostic complex care apare de obicei când ai o boala cardio-vasculara pre-existenta. Pe o radiografie se pot observa dimensiuni crescute ale inimii (cardiomegalie) sau modificarea uneia dintre camerele inimii dacă ai vreo boala de inima. Dar probabil ar fi fost menționat pe buletinul de analize. Inima se analizează și ea odata cu plămânii pentru ca pot exista boli in care se pot influența reciproc (sa nu uitam ca inima are o circulație specială, mica circulație, cu plămânii). Cel mai util ar fi sa nu te sperii ca ai ceva așa grav și sa mergi la medicul de familie și sa ceri o trimitere la pneumologie pentru a se investiga aceasta tuse.