| stefanrkv a întrebat:

Salut.tpu....am osul occipital putin mai poeminent fata de o persoana normala cred ca asa este din nastere nu stiu sigur dar asta am vazut pe la 10 ani si tot am apasat pe el pana ma durea acum am 17 ani si ma doare si fara sa apas pe el am fost la un neuropsihiatru si m-a intrebat ce simptome am zicandu-mi ca nu cumva sa fie freo tumoare dar a constatat ca nu este nimic grav a zis ca o sa ma mai doara si nu imi recomanda un tomograf de la aceasta varsta pentru ca nu este necesar.Pe mine totusi ma sperie acest os ca tot ma doare nu foarte tare dar ma sperie de cand mi-a bagat asta in cap cu tumoarea.Dar se poate sa fie un nerv ceva de ma deranjeaza asa? voi ce crewdeti? va rog mult ajutati-ma si pe mine si promit ca o sa dau funda. spuneti-mi ce ar putea fi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu la ce doctor ai fost tu, dar simptomele pe care le ai nu au nicio legatura cu tumoarea pe creier. In cazul unei tumori pe creier durerea este de cap, dar nu este locala, ca in cazul tau, in jurul unui singur punct al capului. Plus ca o tumoare la cap este insotita de alte simptome cum ar fi pierderi de echilibru, stari de voma puternice, diverse amorteli in corp, pierderea vederii sau probleme de exprimare.
Probabil ca durerea pe care o ai este din cauza faptului ca ai tot pus presiune pe osul respectiv, in special cand structura ta osoasa nu era suficient de puternica sau dezvoltata. Orice os care este supus unei presiuni de-a lungul vremii, va incepe sa te doara, mai ales daca se si dezvolta intr-un mod anormal, de exemplu, cum sunt monturile de la picioare. Probabil ca in cazul tau nu a apucat se deformeze si probabil nu este nimic grav, dar te va durea o perioada.
In orice caz, daca vrei o alta parere mai bine ai consulta un neurolog, nu un neuropsihiatru.

| stefanrkv explică (pentru OoBunnyoO):

OoBunnyoO iti multumesc din suflet centru ce mi-ai spus chiar m-ai linistit foarte mult..chiar credeam ca am tumoare dupa ce m-a speriat acel neurochirurg.multa sanatate si inca-o data iti multumesc mult.Salut

| OoBunnyoO a răspuns (pentru stefanrkv):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. Multumesc la fel.