| Syrten a întrebat:

Am părul destul de rar și de la o vreme când e ud se vede foarte urât pielea capului, ce aș putea să fac să fie mai des și mai sănătos? Probabil aceste probleme sunt cauzate și din cauza stresului și a alimentației ( mănânc destul de puțin ).
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Poți încerca un tratament de regenerare a părului, dar prima să diminuezi sau chiar elimini cauzele căderii părului.Da, stresul e una din cauze.Alimentația nu mi se pare relevantă.

| zilog a răspuns:

Metoda tradițională tusn zero si dat cu albastru de metilen in cap pentru a creste părul mai frumos si mai des, de ce albastru de metilen macar pentru 24 ore pentru cazul in care sunt ceva fungi bacterii virusi parazți microscopici să se dezinfecteze putin.
apoi va crește un păr mai des
ai grija si la alimentație, plăteste un nutriționist sa iti ofere consultanta.
MERGI SI LA UN DERMATOLOG
tine si o cura de desintoxicare
INCERCĂ SĂ PUI TOATE SUPĂRĂRILE MAI LA FUND NU LE MAI PUNE LA INIMA ca asta afecteaza chimia intregului organism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E alopecie androgenica, mergi la dermatolog. Andrei o dat un rasp foarte bun.

| Dana2103 a răspuns:

Minoxidil daca vrei sa fie mai des

| Februar30 a răspuns:

Daca e alopecia ereditara, nu ai ce-i face. Daca tatal tau a avut la fel probleme cu parul in tinerete, posibil sa ai si tu.
Doar implantul de par ajuta in cazul asta. Dar dupa cativa ani cade si ala implantat happy
Mai sunt niste pastile care umbla la hormoni, dar cica afecteaza potenta.

Daca nu-i alopecia ereditara, poti incerca diverse pastile, picaturi, alifii si descantece happy

p.s. daca il tunzi foarte scurt, nu mai pare rar.

| Februar30 a răspuns:

Scuze nu imi dau seama daca esti baiat sau nu... partea cu alopecia e valabila normal pentru baieti. La fete e mai rar.

| Whitesnake99 a răspuns:

Daca esti barbat sunt multe chestii pe care le poti lua/face dar o parte nu sunt disponibile la noi pentru ca suntem o tara de ****, inapoiata, in care toate ajung cu 50 de ani intarziere...Din pacate asta e adevarul crunt. In America de exemplu, sunt niste chestii atat de avansate incat se poate inversa aproape tot procesul de chelie de la 0 pana la (aproape) cum erai inainte, daca iti vine sa crezi sau nu. Sunt documentat bine pe tema asta.La noi ce pot sa spun, Minoxidil (Rogaine) gasesti intr-adevar pe toate drumurile, e aproape apa de ploaia singur. Nu face mare lucru de unul singur. Mai exista finasterida/dutasterida (Propecia/Avodart nume comerciale) dar care nu stiu cati doctori le prescriu, pentru ca repet, suntem foarte inapoiati din punctul asta de vedere. Mai raman transplantul care nu face altceva decat sa iti mute fire din cap din zona mai bogata in zona mai saraca deci tu ai tot acelasi numar de fire dar o sa para mai des parul pentru ca sunt rearanjate. In principiu, zeii caderii parului de pe forumuri recomanda Minoxidil + Fimasterida/Dutastetida + un sampon special care nu se gaseste la noi (sau poti sa il comanzi, te costa 500 lei/luna - din nou, tara de **** - in America e 20 dolari flaconul). De asemenea vitaminele sunt destul de importante - C, D, zinc, biotina doza mare (5000-10000mcg) dar sa nu te astepti la miracole doar din suplimente. Dupa cum vezi, sunt multe de spus, as putea vorbi ore in sir.Si de fapt nici nu stiu ce sex ai, daca esti femeie nu se aplica nimic din ce am scris mai sus rolling on the floor

| Syrten explică (pentru Whitesnake99):

Sunt băiat laughing Mi-ai putea lăsa câteva link-uri cu 2-3 produse pe care mi le recomanzi? Mulțumesc mult!