| anonim_4396 a întrebat:

Am realizat de curand ca am coloana stramba, am fost la doctor, am facut o radiografie si mi s-a spus ca am o scolioza foarte urata. Alt doctor mi-a spus ca scolioza se intalneste mai mult la fete si ca e mai rar la baieti. A mai spus ca scolioza mea e de peste 40 grade si nu se stie sigur daca se mai poate recupereaza prin gimnastica doar prin interventie chilurgicala. Cei care au trecut prin asta imi puteti spune daca ati mai putut recuperea scolioza prin gimnastica. Am 15 ani si chiar nu mi-as dori operatia asta. Astept raspunsuri cu cei care au trecut prin asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai un grad mare de curbura. Parintii tai nu au observat mai devreme cum arata spatele tau? Poti incerca cateva luni gimnastica medicala dar asta inseamna sa lucrezi dumnezeieste 2 ore pe zi, sa incerci sa-ti corectezi postura atunci cand stai la masa si cand umbli. Daca ai rezultate si curbura coloanei se amelioreaza, va trebui sa faci kinetoterapie pana se incheie cresterea.

| sasukeady a răspuns (pentru Abh):

Parintii au observat chiar la un doctor care se uita la splina ca ma durea din alte motive si doctorul m-a observat ca am o problema cu spatele si asa au vazut si parintii. Nu as vrea sa ajung la operatie, am vazut cum e operatia si chiar nu mi-as dori niciodata. Daca imi da corsetu ( ala enervant, indiferent de ce ar fi o sa il port ) si gimnastica daca e fac si 3-4 ore pe zi, numa sa nu fac operatia.

| Abh a răspuns (pentru sasukeady):

Poti incerca, succes!

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Nu stiu daca se poate sau nu, dar parerea mea este ca ar trebui sa cauti un specialist bun in biomecanica, problema asta trebuie luata in serios, iar pe net nu e un loc bun sa gasesti un raspuns, nu te lua nici dupa orice doctor, doar dupa specialist bun in biomecanica, si nu te pripi, cauta mai multe pareri de la specialisti, e o problema grava, nu vreau sa te sperii, dar coloana este fundamentala intregului sistem, prin coloana creierul controleaza absolut tot corpul, functiile corpului depind de coloana vertebrala, sa numai zis ca se poate face o punctie sau crapatura si sa se verse lichid spino cerebral, care are implicatii grave, deci nu e o chestie ca raceala sa vorbesti pe net cu lumea, cauta un specialist, de fapt mai multi specialisti in biomecanica. Ai grija de tine, cu sinceritat iti spun, sper sa te faci bine.

| sasukeady a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Da am fost la un doctor specialist si mai m-a trimis Marti la un alt doctor care se ocupa numai pentru copii dar nu mai face operati ca are deja 70 de ani. Sper sa imi zica de corset si gimnastica, chiar daca e enervant dar sa scap de operatie cel mai bine tin corsetul pe mine si sa fac gimnastica.

| Silviu_Respect_1991 a răspuns:

Ce iti spun acum nu este din experienta mea..am un prieten care are tot la fel.dar el o avea stramba cam mult...a facut operatie l-a costat 50.000 euro. jumatate din bani i-a dat statul ca nu a facut-o in Romania isi mai revenise dar nu in totalitate acum vad ca i-ar a inceput sa fie cum era innainte.medici i-au dat sa poarte ceva pe el care sa il tina drept, dar el nu a purtato...
PS.nu este de joaca rezolva treaba cat mai repede sa nu fie mai grav mai tarziu

| sasukeady a răspuns (pentru Silviu_Respect_1991):

Da mi s-a spus ca ar trebui sa port un corset din plastic sau ceva de genu. Am auzit ca e insuportabil. Dar ca sa scap de operatia o sa fac orice, gimnastica, corset tot ce imi zice doctorul specialist.