| anonim_4396 a întrebat:

am si eu cateva intrebari
1. Poti face HIV/SIDA fara contact sexual? ...Adica sa faci in timp, nu sa te nasti cu el, mi-am facut acum 2 ani analize si nu a iesit nimic ca as avea sida sau hiv, doar lipsa de calciu, fier si magneziu, tin sa mentionez ca am urmatoare simptome: transpiratii norcurne "de vreo 2-3 luni am acest simptom", dureri in gat "doar odata am avut acest simptom in afara cazurilor cand am fost racit", dureri musculare "in afara cazurilor cand am avut febra musculara", o singura data am avut diaree sau de doua ori, si cam atat, aceste simptome le am cam de o luna in afara transpiratiilor nocturne care le am de vreo 2 luni. Va rog ajutati-ma, sunt disperat (Scuzati greserile gramaticale) P.S

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

HIV-ul nu se face, HIV-ul se transmite si dupa ce ai luat HIV la cativa ani sau cativa zeci de ani, faci si SIDA. Si poti sa-l iei si fara contact sexual, prin refolosirea de ace si seringi folosite inainte de cineva cu HIV, transfuzii de sange de la persoane infectate, sau prin lucruri mai banale precum manichiura sau pedichiura la un salon sau daca iti faci tatuaje la un salon care nu respecta niste reguli foarte stricte de asepsie si antisepsie.
De ce nu te duci la medic daca esti disperat? Sa-ti mai faci un set de analize ca deja au trecut 2 ani de la ultimul si sa vezi cum stai cu sanatatea. Stand acasa si cautand pe net simptome o sa aflii doar ca ai cancer si hiv... In cel mai bun caz. Mergi la medic si fa-ti analizele!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Poti lua HIV in timpulvietii intrauterine sau in timpul nasterii de la mama ta, daca ea este infectata. Il mai poti lua din transfuzii de sange (desi acum se testeaza, dar daca ai facut vreuna inainte de 1995), de pe ace, instrumentar chirurgical si stomatologic (tot asa, mai probabil inainte de 1995), sau de pe instrumentar de manichiura-pedichiura, frizerie sau tatuaj.
Simptomele pe care le descrii nu se potrivesc absolut deloc cu SIDA (infectia HIV este asimptromatica). POti incerca sa faci o raduiografie pulmonara (transpiratiile nocturne insotite de tuse si pierdere in greutate pot fi semnul unuie tuberculoze).
AI grija sa dormi intr-o camera foarte bine aerisita, in acre sa nu fi functionat televizor, calculator, si sa nu se gaseasca nici un dipozitiv de genul asta, nici tableta, nici telefon mobil. Daca esti nevoit sa dortmi in acmera cu vreunul din aceste dispozitive, inchide-l complet cu minim doua ore inainte de culcare si aerisetse doua ore incaperea. Fii atent ca in camera sa nu fie mai mulot de 23 de grade, acopere-te cu ceva lejer, de bumbac si poarta pijamale curate, de bumbac, nu prea groase.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti lua SIDA fara contact sexual prin contactul cu sangele infestat cu SIDA (ace de seringa, cutite, forfecute de unghii si si intrumente infestate din greseala cu sange contaminat cu SIDA)>

In cazul tau, aceste transpratii nocturne sunt semne clare de probleme hormonale/endocrine si te-as sfatuii sa vei un endocrinolog!