| AnnèMarryXD a întrebat:

De cateva zile (2-3) imi curge un lichid alb usor galbui. Sa mentionez ca ma mananca si chiar ustura uneori. Inca nu mi-a venit menstruatia deci. Nici nu vreau sa merg la un ginecolog. Lu' mama nu i-am spus asta fiindca imi e rusine caci... ea mereu imi spunea sa ma spal, iar eu nu prea voiam. Ma spalam la doua trei zile cam asa, daca nu si mai mult, regret nespus ca nu am ascultat-o si nici nu ma gandeam sa mi se intample asa ceva caci sunt mica (aproapte 12 ani) Mi s-a spus ca poti face cica cancer, si nu stiu... Imi puteti zice ceva, nu stiu, un,, remediu" ca sa zic asa. Dar ce boli poti face, adica ce ti se intampl daca nu ma tratez? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te juca! Nu lua medicamente dupa ureche si nu ocoli medicul de familie. Mergi urgent la medic. Nu lua Canesten dupa ureche!

| AliG a răspuns:

Hei, ai candidoza cu siguranta. Poti cumpara de la farmacie canesten(in jur de 10 lei) si este foarte bun! Iti recomand sa ai mare grija de tine si sa te speli...mai tarziu tot tu o sa suferi! Ai grija de tine si ascult-o pe mama ta. Te pup

| AlliumUstum a răspuns:

Unul din ginecologii buni recomanda sa te speli cu apa calduta cu bicarbonat de sodiu (cam o lingurita la un litru de apa). Pui dimineata si seara in lighean apa cu bicarbonat, stai in ea si te clatesti 2-3 minute. Dupa ce te-ai spalat, normal. Daca nu te simti mai bine intr-o saptamana mergi la Dr. Daca e candida (o ciuperca foarte comuna dar dificil de trarat) va trebui sa te clatesti periodic cu bicarbonat, mai ales in perioadele in care iei antibiotic sau ai imunitatea scazuta. Ai grija de tine si incearca sa ai o comunicare mai buna cu mama.