| David_Vaduva_1998 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o nelămurire, bunicul meu are o boala i se macină oasele, pe lângă asta cancer la prostată/vezica și-a pus luna trecută acum dosarul pentru handicap (la revizuit avea accentuat și trebuia să meargă odată pe an) acum a primit doar grav permanent fara însoțitor problema e că el nu mai poate avea grije de el singur nu se poate deplasa singur sa își facă de mâncare spala etc, i e frica să facă contestație pe motiv că nu i mai da nici grav acum vreau să știu nu se încadrează el la grav cu însoțitor? Incerc să îl conving degeaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Www.avocatura.com, au messagerie in care poti lasa si numarul tau de telefon sa ia legatura cu tine. Da copy paste la intrebare acolo si sper sa luati legatura.

| David_Vaduva_1998 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc de răspuns, o să îl contactez

| Sophieka a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

Vindecare rapida si usoara bunicului si sanatate tuturor! Incearca sa ai grija de el si sa ii acorzi timp cat poti, cat mai e in viata. Apoi, o viata iti vei dori sa il mai revezi dar nu vei mai putea.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O, dumnezeule mare...
Probabil ca are dreptul la insotitor, dar sa nu uitam ca traiti in romanica unde totul dureaza ani de zile pana se rezolva ceva, iar bunicul asta cu cancerul de prostata si o bola autoimuna grava nu are prea mult de trait, de aceea este bine sa va sfatuiti cu familia si sa-l luati in ingrijire imediat, macar sa-i usurati ultimile luni de viata.

| David_Vaduva_1998 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de răspuns, o să fac contestație, momentan facem un tratament cu citostatice/chimioterapie și e mai ok de la prima ședință eu tot sper sa fie ok, în legătură cu evaluarea sunt confuz că i-a dat doar grav fara însoțitor, dar cum ați spus și dumneavoastră asta e Romania

| Violleta2022 a răspuns (pentru David_Vaduva_1998):

Sanatate multa si recuperare usoara, bunicului!
Fiti alaturi de el si orice ar face bietul batran, nu-l cicaliti si nu-l suparati, ca zilele lui nu sunt prea multe, dar aveti grija sa fie linistite si placute.
Vorbesc din experinta tatei, trecut printr-o situatie similara, pe care l-am pierdut tot dupa un asemenea cancer.
Nici banii nu mai ajuta la cest moment, poate doar rugile catre bunul Dumezeu si dragostea familiei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu contează ce știm noi, sau d--ta ci ce decide comisia. Să facă contestație.

| Sophieka a răspuns:

Ba da, se incadreaza bietul de el :( cata suferinta pe el.

Luati legatura cu utilizatorul domn : Ioandelasal
Dumnealui a lucrat in sistemul juridic si va poate oferii informatii sau pe grupul de Facebook: Intreaba un avocat ori pe site-uri:
https://www.google.com/......ps?/search

| David_Vaduva_1998 explică:

Mulțumesc frumos pentru răspuns o să fac aceste demersuri