| Anonim420420 a întrebat:

Am si eu o problema cu corpul meu ..Am 16 ani, 1.78 si 58kg, sunt foarte slab, picioarele mele sunt ca niste scobitori...Mananc multe fast food uri si chipsuri etc si tot nu ma ingras..Nu am un program de mancat, mananc doar cand mi e foame si mananc destul de mult(cam de 3 ori pe zi).Ar trebui sa imi fac un program de mancat? Imi puteti face un program cu cate mese pe zi sa mananc si la ce ore? Si as vrea si niste idei de mancare care m ar ingrasa.Dau Funda! VA ROG MULT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jenescu_Ionut_1983 a răspuns:

Dupa cate vad ai un stil de viata destul de haotic. Desi toata lumea iti spune sa faci sport, sa stii ca sportul e cheia la problema ta. Ideal ar fi sa mananci 3 mese pe zi + 2 gustari si sa lasi chipsurile in pace.
1. Masa 1: inainte sa pleci la scoala;
2. Gustarea 1: intr-o pauza de la ore;
3. Masa 2: cand ajungi acasa;
4. Gustarea 2: pe la 16;
5. Masa 3: maxim pana in ora 19.
Si ce mananci e foarte important, de exemplu dimineata la masa 1 carbohidrati (orez, paste, paine, musli, etc.) si proteine (oua fierte/prajite cum iti plac, mezeluri daca iti plac - desi nerecomandat nu stiu pe nimeni sa fi murit de la salam, sunca, etc.), la masa 2 poti manca orice, iar la masa 3 mai ales fibre (salate, fructe, de astea). Gustarile sa conste din fructe sau iaurturi sau sucuri naturale care sa fie consumate in cantitati moderate.

Neaparat in fiecare zi din saptamana, cu o pauza de o singura zi (care vrei tu), program de sport: alergare+flotari+genuflexiuni+abdomene+bicicleta, toate astea sa dureze maxim 1 ora si sa cresti progresiv de la saptamana la saptamana. De exemplu zilnic alergi in prima saptamana 300m, faci 10 flotari, 10 genuflexiuni, 10 abdomene, mergi 2 km cu bicicleta, in a doua saptamana 400m, 15 flotari, 15 genuflexiuni, 15 abdomene, 3 km cu bicicleta si tot asa pana la o luna. A doua luna pastrezi ritmul din ultima saptamana din primul luna pe tot parcursul lunii iar a 3 luna incepi iarasi sa cresti gradual. ETC.

Nu e extraordinar de greu, dar disciplina asta simpla de mai sus o sa te ajute pe tot parcursul vietii.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da' ce, tu ai crezut ca o sa castigi in greutate daca manaci junk food? Cu aia te ingrasi patologic, daca ai tendinta spre ingrasare, daca nu, te imbolnavesti direct, fara sa te mai ingrasi. Ca doar nu e o mancare hranitoare, bogata in nutrienti. Incepe sa faci sala. Pe de o parte ti se vor dezvolta muschii, pe de alta corpul iti va utiliza mai multi nutrienti, in special proteine, si iti va creste si apetitul.

| DovleacTurbat a răspuns:

NU conteaza numarul meselor, conteaza caloriile pe care le consumi. Te poti ingrasa si cu o masa pe zi cu, conditia ca din acea masa sa-ti iei tot surplusul caloric happy.

| Bărbatul007 a răspuns:

Nu îngrijora așa tare, dacă nu te doare nimic, nu ai stări neplăcute, poți să faci orice fără probleme și ai analizele bune, zic să nu mai încerci să te îngrași ca sunt toți persoane diferite și nu toți avem aceiași greutate, așa ai tu metabolismul ca cum au multi alți.