| DariusKX a întrebat:

Salut TPU!
Am și eu o problema,de câteva zile a început să mă doară capul mai des,nu știu dacă e din cauza că doarm prea puțin, dar dimineața mă trezesc cu dureri de cap.
Seara stau pe telefon până târziu pe la 2 dimineața și mă trezesc la 8.
Voi ce credeți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Lipsa somnului afectează enorm de mult creierul. Dacă tu nu-i oferi cele 8-9 ore de somn, el nu poate funcționa la capacitate maximă. Ține cont de faptul că 8-9 ore de somn sunt necesare pentru adulți. Pentru copii și adolescenți e nevoie de mult mai multe ore de somn pentru o viață sănătoasă. În timpul somnului, creierul are niște etape ciclice, alternând somnul REM cu cel NREM. O astfel de etapă ține 90 de minute. Dacă tu nu-ți lași creierul să treacă prin toate aceste etape de care are nevoie și-l trezești brusc în mijlocul uneia dintre ele, va fi un șoc pentru el. Ai grijă de tine și odihnește-te cum trebuie.

| Aizenwe a răspuns:

In mod normal, un om are nevoie de 7-8 ore de ODIHNA pe noapte. Telefonul emana radiatii de care coprul nu se mai poate odihni, de aceea este recomandat sa stam departe de el cu cel putin 2 ore inainte sa ne punem la somn. Incearca sa-l ti in bucatarie cand te pui la somn iar daca ai nevoie de alarma, ia-ti un ceas desteptator.

| DariusKX explică (pentru Aizenwe):

Mulțumesc multtttttt