| anonim_4396 a întrebat:

.Am si eu o problema.
Ma tras curentul si mi s-a umflat putin falca dreapta fara nici o durere...la dinti nu am probleme doar ma doare putin urechea..ieri am avut-o si mai umflata..azi sa mai dezumflat putin... vreau sa scap de umflatura.ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Buna seara, draga! Incearca sa iei Amoxicilina de 500 de mg., din 6 in 6 ore, Diclofenac pastilute verzi de 2 ori pe zi dupa mancare(caci alfel iti distruge stomacul). Diclofenacul este un antiinflamator care, luat impreuna cu Amoxicilina, care este un antibiotic, ajuta mai bine. Vezi ca tratamentul cu Amoxicilina se face timp de minimum 5 zile si maxim 7 zile. Daca esti fata/femeie trebuie sa iei 2 tablete de Nistatina pentru a preveni aparitia candidozelor(antibioticele pot sa provoace candidoze), deci iei 2 tablete de Nistatina pe zi.Si inca ceva: evita laptele si produsele lactate cat timp ai problema

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mergi frumos la ORL. Pare-se ca ai otita.

| gabion10 a răspuns:

Iti bagi o țigare in ureche si o aprinzi si aștepti pana se stinge daca se stinge inseamna ca nu tea tras curentul
PS ai gija sa nu-ți arzi parul

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Ai mers la piscină recent?
Daca nu, asteapta încă 2 zile. Nu merita sa te duci la ORL când poate e ceva trecator

| neutrino a răspuns:

Mai asteapta inca doua zile.

| emy a răspuns:

Buna seara, draga! Incearca sa iei Amoxicilina de 500 de mg., din 6 in 6 ore, Diclofenac pastilute verzi(este un antiinflamator care

| alessyo21 a răspuns:

Ma tras curentul sigur. Nu e prima data cand se intampla dar inainte era pe partea stanga cat aveam o problema la masea acum pe dreapta nu inteleg... Sunt baiat si am luat amoxacilina la 6 ore am inceput se ieri la 2 după-masă.