| Davyduchiha2001 a întrebat:

Salut TPU, am și eu o problema și as avea nevoie de un sfat, tata a căzut incercând să se pună pe scaun și s-a lovit la cap de perete în spate și timp de câteva secunde au început sa ii tremure mâinile, dar apoi și- a revenit, a fost conștient, nu I a venit să vomite, amețeli nu a avut im timp ce a căzut a avut o bucățică de măr în gură dar a dat o repede afară, și. Noi ne am speriat foarte tare, dar în cele din urma și-a revenit, I am pus o compresie cu gheață fiindcă a spus că îl doare, după câteva minute durerea I a dispărut, am sunat la salvare și când au venit a spus că asta nu este o urgență medicală, am vrut să mergem la spital să îi facă un tomograf dar spune că secția de neurologie nu are personal, sau că ar fi închisă nu am înțeles prea bine. am vrut să mergem la Bucuresti dar el a refuzat spunând ca se simte mai bine și că nu mai are nimic. eu. sincer. mă îngrijorez. din cunoștințele voastre credeți că e ceva grav sau ar trebui sa nu mă mai îngrijorez. oricum o să mergem să facem un tomograf dar credeți că este ceva grav sau e ceva minor, va mulțumesc pentru răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Simptomele unui traumatism usor la cap:
durere:
-senzatie de confuzie
-incetosarea privirii
-greata
-tiuit in urechi
Cel mai probabil nu e vorba de nimic grav.

| gabicoo a răspuns:

Data viitoare când îi mai tragi scaunul să te gândești la consecințe.

| Ilovedinero a răspuns:

Daca nu are dupa 48 de ore de la cazatura greturi, ameteli, tremură membrele, tresare, amorteala degetelor, a mainilor sau a picioarelor sau ochi " incontrolabili"( adica se dau pe spate sau se misca fara ca el sa ii poata controla), nu este ceva grav.Trebuie sa fiti atenti si la sangerari, pierderi de memorie sau daca observi ca nu vorbeste corect( astea in cel mai rau caz).

| Davyduchiha2001 explică (pentru Ilovedinero):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!