| Sn1ckers a întrebat:

Am si eu un bunic cu o problema: TROMBOFLEBITA cred ca se numeste boala. Mai pe romaneste i se umfla picioarele la "oul piciorului" si s-a cam schimbat culoare pielii In movaliu. Este adevarat tromboflebita? sau este altceva?
Si daca este tromboflebita trebuie sa se opereze? Sau se trateaza cu medicamente?
Astept un raspuns cat mai rapid! Dau funda! MS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Este o boala de circulatie a sangelui.
Sangele se ingroase si se pot forma cheaguri, de aceea se si invineteste locul afectat.
Se poate trata in faza incipienta, cu un medicament, se numeste heparina, care subtiaza singele si cu altele.
In cazuri grave se ajunge la opreratie.
Neaparat si urgent trebuie mers la medic, se poate ajunge chiar la accident cerebral sau amputarea membrului afectat.

| Sn1ckers explică (pentru zdrangoi):

Varice are foarte putine (2-3) Imi poti spune daca stii in ce faza este? Sau iti mai trebuie detalii?

| Sn1ckers explică (pentru Sn1ckers):

S-a invinetit de la jumatatea gambei in jos... (e vanat vanat)

| Sn1ckers explică (pentru Sn1ckers):

Asta la un picior altul este doar putin umflat.

| zdrangoi a răspuns (pentru Sn1ckers):

Nu sunt medic si nici nu iti poate da nimeni informatii asa doar "pe scrise".
Trebuie neaparat mers la medic.

| Sn1ckers explică (pentru zdrangoi):

Ok. Multumesc de ajutor!

| zdrangoi a răspuns (pentru Sn1ckers):

Si asta urgent.
Stiu despre tromboflebita (tromboza-poti cauta mai multe pe net), pentru ca Am o cunostinta care sufera de asa ceva.
Si inca odata : solutia este la madic.
Nu-i "de joaca"!

8 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Pot fi folosite si niste medicatii naturiste dar acolo dozele trebuiesc prescrise tot de cineva de specialitate.

Sa nu se joace de-a vraciul si sa nu astepte pana face vreo cangrena sau ceva naspa. Go visit the doctor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tromboflebita este o boala a venelor. Sau, cunoscuta ca "varice". http://www.sfatulmedicului.ro/......lebite_961
Daca sint varice, se poate opera. Insa dupa cum descrii, s-ar putea sa fie altceva, nu-mi dau seama.