| gabi200553 a întrebat:

Am urechea infundata adica cand alerg dar nu destul de tare. nu stiu cum sa explic stiti cand vine aceia cu capra de craciun si bate in acel plastic chiar asa aud cand alerg asa putin. va rog ajutati-ma. fara medicamente. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pai fara medicamente nu se poate, mama draga!
Probabil ca ai un dop de ceara si acesta necesita extragere.
Daca mergi la un ORL-ist ti-l scoate fara medicamente, cu 10 lei, doar iti pompeaza in ureche o seringa babana de apa calda si dopul iese singur.
Altfel, trebuie sa mergi la farmacie si sa ie un Audi-spray(care costa cam 50-60 lei), sau o sticluta cu picurator de "alcool boricat"(costa 5 lei), care se pune cate o picatura in ureche de cate ori te speli pe cap (si ceara din ureche se inmoaie).
Eu am ajuns recent la urgente ca urechea dreapta mi-s-a infundat complet, nu mai auzeam nimic. Asa ca vorbesc din proprie experienta.