| danutu2001 a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi sau ajutor. De ceva vreme am o chestie, daca dau noroc aproape cu oricine ma duc si ma spal. Daca vad un tigan ce atinge un prieten si dupa ma atinge pe mine prietenul ma spal imediat. Daca ating cu talpa piciorul unui coleg si tot pe acolo il ating imediat merg si ma spal pe maini sau daca ating telefonul acolo spal si telefonul. Help me

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu te lasa obsedat de gandul irational ca tot ceea ce atingi iti dauneaza! Un asemenea
gand are drep consecinta ceea ce tu insuti consideri a fi anormal : compulsia de a-ti spala mainile dupa fiecare atingere.
Gandeste rational!---nimeni nu traieste intr-un mediu perfect inchis si steril (lipsit total de microorganisme precum ciuperci, bacterii, virusuri)! Si apoi, avem "in dotare" o "arma " redutabila pentru acesti "invadatori": sistemul imunitar! Daca te vei spala pe maini dupa fiecare atingere a unui obiect sau a unei persoane, lasi sistemul imunitar fara "obiectul " muncii sale! Zic sa-l lasi "sa lucreze" caci numai asa iti vei mentine sanatatea! Atinge cat mai multe persoane de etnie roma--- este un exercitiu care te va scapa atat de gandul irational cat si de compulsia de a te spala pe maini dupa fiecare atingere.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Poate ai TOC.

| saftaiiustin a răspuns:

Nu mi se pare un lucru rău să ai o igiena corespunzătoare. Eu zic s-o ti tot asa

| danutu2001 explică (pentru saftaiiustin):

Pai da dar am ajuns sa evit sa fiu atins de oricine