| Ajutor324 a întrebat:

As vrea sa fac un set de analize total, un fel de revizie totala, din cap pana în picioare cum s-ar spunelaughing. Îmi puteți spune va rog ce teste sau analize pot face? Inclusiv CT. As dori dacă se poate, sa îmi spuneți și un preț orientativ. Am căutat pe medlife și regina Maria dar nu am găsit nimic în legătură cu ce voiam eu sa găsesc. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asa ceva nu exista, este o prostie totala. In primul rand, tomografiile iradiaza foarte mult si se fac numai cand ai nevoie in mod special, niciodata asa, in gluma, la misto sau ca sa cauti ceva ce nu exista. IN plus, pe ele, daca nu stii ce sa cauti, poti gasi zeci de modificari fara importanta care nu pot fi interpretate, fiindca e ca si cum te-as trimite eu acum pe marginea trotuarului sa cauti 3 kilometri si sa-mi aduci ceva, orice (o sa imi aduci mucuri de tigara, pietricele, pene, etc si poate si un inel de aur, dar nu il voi gasi in maldarul de chestii inutile).
Analizele de sange se fac cu un scop anume, nu la intamplare. Asa poti sa faci mii de analize fara sa afli absolut nimic semnificativ. Exista, desigur niste analize de rutina, pe care le facem toti din timp in timp, dar pe acestea ti le recomanda medicul de familie. Daca esti asigurat, sunt gratuite, daca nu, te vor costa intre 300 si 1500 de lei, in functie de ce crede medicul de familie ca ai nevoie.
E normal sa nu gasesti pe siteurile unor institutii medicale ce cauti tu, fiindca ce cauti tu nu exista si marea majoritate a lumii stie deja asta.

| Ajutor324 explică (pentru Brigaela):

Mulțumesc! Am înțeles, nu știam

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce nu iei legatura cu medicul de familie. El te poate indruma mai bine. Pe aici nu sunt medici.

| Evolution a răspuns:

Sunt foarte multe tipuri de analize de facut in lume. Era pe internet o stire (acum nu o gasesc) ca iti trebuie 1 an de zile, in fiecare zi cate o analiza ca sa termini toate analizele din lume si nici nu este recomandat, unele sunt foarte dureroase, altele pot afecta corpul daca sunt facute prea multe s-a.m.d
Poti face analize generale la sange de exemplu, sa vezi daca totul e ok. Ar fi bine sa te duci la medicul de familie pentru treburile astea, le poti primi chiar gratuit.
In anumite tari sunt obligatorii analizele generale anuale.
Dar nu poti face "revizie totala ". Asta ar insemna sa te duci la fiecare tip de medic existent. Imagineaza-ti putin si cat ar costa fiecare interventie si cate tipuri de interventii pot exista.
Doar la cap sunt 100 de boli diferite pe care poti sa le ai laughing
Succes!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Dece sa faci CT ala se face doar daca e absolut necesar, un medic suspecteaza o boala acolo, te expui degeaba la radiati.