| Marius73838 a întrebat:

Salut TPU, as vrea sa mă adresez celor operați de varicocel prin metoda clasica, sunt foarte îngrijorat! Alaltaieri m-am operat de varicocel prin metoda clasica, aveam dureri de vreo două săptămâni și când am fost la medic mi-a recomandat aceasta operație pe care am și realizat o, problema este că acum a treia zi după operație am fost trimis acasă de la spital însă durerea din zona inciziei care este in zona inghinala nu îmi permite sa merg încă bine, ceea ce este normal, bineînțeles însă vreau să știu dacă este normal k venele din zona testiculelor sa fie tot umflate și să simt o senzație de căldură acolo uneori cât și pe picior in spatele acestuia, venele sunt la fel de dilatate, ba chiar mai mult și par ceva mai umflate k înainte de operație, dn Doctor mi-a zis că durerea in zona operației este normala, însă nu am apucat sa-i zic de aceasta senzație de căldură și nici de venele umflate deoarece fix atunci m-am intors din spital, nu as vrea sa mă întorc înapoi și să nu fie nimic, așa că cei care ați trecut prin asta mi ați fi de mare ajutor, dau funda! Va rog sa îmi răspundeți serios
P.S sunt operat pe partea stângă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

În primul rând felicitări pentru că ai făcut această operație. Este ceva bun pentru tine!

Da este normal să ai venele mai umflate o perioadă. Ce trebuie tu să urmăreşti este ca incizia să nu fie roşie, umflată sau dureroasă. La cele mai mici dubii, măsoară-ți temperatura să vezi dacă ai febră. Nu ridica nimic greu şi nu te implica în nicio activitate sexuală timp de 14zile.
Ce descrii tu sună ca procesul natural de vindecare.

| Marius73838 explică (pentru StudentLaMedicina):

Acum m ai pe seara resimt și mai tare durerea din zona operatiei și testicul este inflamat adica la atingerea scrotului abia dacă îl mai simt, am zis sa stau așa sa vad cum îmi este deoarece daca as fi avut ceva cred că dn Doctor ar fi sesizat și nu m ar fi trimis acasă, însă simt o pulsație continua și uneori o usturime in zona inciziei cât și a testiculului

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Marius73838):

Măsoară temperatura. Cel mai bine rectal, dar acum cum poți! Dacă locul inciziei e roşu şi umflat şi ai febră, mergi la urgențe dă bandajul la o parte şi uită-te
dacă ai dureri fără restul menționat mai sus, ia 1g de paracetamol şi 400mg ibuprofen împreună şi încearcă să dormi

| Marius73838 explică (pentru StudentLaMedicina):

Nu am febră doar că durerea și disconfortul nu mă mai lasă, mai ales la testicul, de ieri acele vene au rămas la fel și sunt foarte sensibile la atingere, crezi că vor trece așa de la sine?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Marius73838):

Da, o perioadă lungă o să simți venele mai umflate decât înainte. Este perfect normal. Dar urmărește în rest să fie fără urme de infecție.

| Marius73838 explică (pentru StudentLaMedicina):

Da! Mersi de răspunsuri, crezi că este normal că nu am primit antibiotic și nu mi-a fost permis să îmi schimb pansamentul, adica mă duc la pansat abia marți, patru zile stau cu bandajul asta fara să mă pot spala și nici antibiotice nu am primit, mi au fost sa iau doar analgezice.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Marius73838):

Da, este normal să nu iei antibiotice după operație. La fel şi pansamentul. Dar dacă suspectezi că este infecție în incizie, dă pansamentul la o parte şi uită-te cum arată. Dacă nu, poate să aştepte până marți.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Marius73838):

Mulțumesc mult pentru fundă! Apreciez din suflet! Să îmi dai un update despre cum te simți când ai timp!