| alexalexalex2 a întrebat:

As vrea sa pun și eu o întrebare legata de acnee. Am 16 ani și am fata în obrajii plina de acnee și unele coșuri, am fost la dermatolog mi-a dat rețeta cu multe medicamente, apa etcetera și m-a costat ceva și tot nu mi-a trecut am încercat orice și miere de albine și sa mă spal des pe fata orice am auzit ca ar trebui sa fac. Am ținut și un fel de cura fără ciocotată și ce am mai auzit laughing dar tot nu îmi trece ce ar trebui sa fac vreau părerea unui specialist sau a unuia cate a avut. Vreau sa am și eu o fata fina m-am saturat de coșuri roșii negre acnee etcetera. ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefonul si castile nu trebuie sa iti atinga pielea fetei atunci cand le utilizezi, ele sunt posibile cauze ale aparitiei acneei in zona respectiva. Dezinfecteaza-le zilnic si foloseste casti care sa nu-ti atinga fata. Nu iti atinge fata cu mainile murdare.
https://altex.ro/casti-handsfree-promate-natty-green/
https://altex.ro/casti-sport-panasonic-rp-hs34e-a-albastru/

Tenul nu trebuie spalat des pentru ca distrugi bariera protectoare a pielii, este suficient sa te speli de 2 ori pe zi. Ce tratamente ai folosit pana acum? Probioticele o sa te ajute la vindecarea cosurilor dar poti sa utilizezi si un produs topic ca sa grabesti procesul de vindecare si mai ales daca ai acnee purulenta.

1. Evita carnea grasa, grasimile saturate, lactatele, alimentele prajite, sucurile acidulate, junk food-ul, snacks-urile, dulciurile si conservele. Elimina timp de o luna lactatele din alimentatia ta ca sa iti dai seama daca aceste iti inrautatesc sau chiar sunt cauza acneei.

Probioticele ajuta mult in tratarea acneei si a bolilor de piele in general.S-a facut un studiu in care s-au administrat probiotice pacientiilor cu acnee si 80% din ei au avut imbunatatiri semnificative in urma acestor suplimente. In 2-3 saptamani ar trebui sa vezi o ameliorare, tratamentul minim cu probiotice este de 3 luni. Mie probioticele Eubiotic mi-au facut bine dar daca vrei sa iei ceva mai complex si cu mai multe bacterii poti consuma simbioticele ( probiotice + prebiotice ) Flora 10.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055885
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029480

"At the basic science level, probiotics have been shown to directly inhibit P. acnes through the production of antibacterial proteins. In vitro Streptococcus salivarius, a prominent component of the oropharynx, has been shown to inhibit the growth of P. acnes and group A streptococci through the production of a bacteriocin-like inhibitory substance (BLIS-like substance) (Bowe et al., 2006). Similarly, strains of Lactococcus sp. HY 449 exhibit antimicrobial activity and inhibit the growth of Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, and P. acnes through the secretion of bacteriocins (Oh et al., 2006). "
sursa : https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352647515000155

2. Tratamentele pentru acnee sunt fotosensibilizante si este necesar sa folosesti dimineata spf 30 sau spf 50. Tenul se poate irita daca nu se folosesc corect ingredientele active ce sunt fotosensibilizante iar continuarea tratamentului trebuie intrerupta. Spf-ul si crema hidratanta sunt obligatorii pentru a preveni iritatia tenului.

Tratamentul cu Benzoyl Peroxide ( antibacterian/substanta activa ) este foarte eficient in tratarea acneei, substanta ajunge in pori si omoara bacteria P.Acnes (cea care provoaca acneea ). Bacteria P. Acnes nu dezvolta rezistenta la aceasta substanta ca in cazul antibioticelor. Benzacne contine Benzoyl Peroxide, crema trebuie introdusa treptat in rutina tenului. Se foloseste o singura aplicare pe zi si DOAR seara pe tenul perfect curat, doar pe zonele cu probleme si intr-un strat foarte subtire, dupa 15 minute se aplica o crema hidratanta. Citeste cu atentie prospectul.

In prima saptamana se aplica de 3 ori pe saptamana, in a 2-a saptamana se mai adauga o zi pentru aplicare si tot asa pana se ajunge la aplicarea cremei de 5-6 ori pe saptamana. In cazul unui ten sensibil crema se aplica o data la 2 zile sau o zi da - una nu pe perioada tratamentului.

http://benzoylperoxid.ro/produs/benzacne-5-gel-anti-acnee/
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

3. Pentru tratarea petelor post-acnee poti sa folosesti emulsia matifianta hidratanta de la gerovital derma+ pe care sa o aplici dimineata. Emulsia de la gerovital este indicat sa incepi sa o folosesti in a 3-a saptamana de utilizare a Benzacne ca sa lasi tenul sa se acomodeze cu antibacterianul. Niacinamida din compozitia emulsiei o sa te ajute si in ameliorarea cosurilor.
Citeste mai multe despre petele postinflamatorii aici ( vezi raspunsul meu ) :
https://www.tpu.ro/......utie-ceva/
https://www.farmec.ro/......a-431.html

4. Daca ai puncte negre ai nevoie de un exfoliant cu acid salicilic. Eu folosesc BHA de la Paula's Choice, tine un an un flacon ( exista si varianta travel size de 30 ml ) :
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/
De la minutul 1:40 pana la minutul 4 ai un scurt review al produsului : https://www.youtube.com/watch?v=jR0Uec59cLI&t=281s

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai incearca si alti dermatologi, dar cu recomandari foarte bune, eventual si din alte orase. La primul la care am fost eu tot asa, mi-a dat un tratament bun de nimic dar al 2-lea m-a ajutat.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Schimba sângele cu o domnișoară, sfat din moș strămoș.

| Lostlyric a răspuns:

Alexa, parerea unui specialist ai avut-o cand ai fost la dermatolog. Sa te faci atatica (arat o distanta relativa intre degetul mare si aratator) ca ai urmat tratamentul EXACT cum ti s-a recomandat si pe perioada recomandata?
Daca l-ai urmat exact asa, mai fa o vizita, la acelasi dermatolog. Tot el/ea va avea raspunsul corect.

| ChivuAndrei a răspuns:

Un prieten are aceeasi problema, are 14 ani si a fost si el la doctor, dar lui ii apar multe din cauza ciocolatii, de cand nu mai mananca ciocolata sau dulciuri, de cand nu mai mananca ciocolata sau dulciuri excesiv au inceput sa ii mai dispara din ele dar tot ramane cu urmele pe fata, are fata urat iritata si rosie! Mai incearca aia cu ciocolata ca poate iti trece! Si eu am avut o probleme de maine si am fost la dermatolog mi-a dat sa fac ceva cu ultraviolete si nu a functionat, a trebuie sa rezolv eu singur! In concluzie de obicei dermatologii sunt de ****!

| SuperkombatRadisson a răspuns:

Salut! Daca ai luat skinoren si zinerit si nu ti a trecut inseamna ca nu e din cauza lor, e din cauza ca tu ai o acnee mult mai puternica
daca nu ti a trecut de la ele ai o acnee mai serioasa! Incearca masca si gelul de la Mask Plus si Hidra Mask, pe mine m-a ajutat mult gelul albastru de la bioderma de la 90% cosuri pe fata am ajuns la 50%. Incearca o clinica privata, eu am fost la Magnat2000 si m-a costat 50 de lei, esti minor si trebuie sa te duci cu un parinte, acolo mi s au sugerat cele de mai sus +dermo abraziunea cu care eu nu am fost de acord deoarece lasa semne pe fata. Nu e numai de la ciocolata sa stii, incearca sa lasi lactatele iaurturile/sana/smantana CocaCola/Pepsi si dulciurile. Eu am avut si inca am am si pe spate si pe maini si pe fata dar s au dus usor usor cu cremele si gelurile. Daca vrei sa le iei ele sunt costisitoare am dat pe Setul de la Mask cam 130 de lei si pe gel 40 la 500ml deci sa le iei de la farmacia TEI ca acolo sunt mai ieftine. Eu m-am saturat de ele si am evitat sa mai dau nas in nas cu cine stie ce dermatolog care le stie pe toate, asa ca am dat comanda de o crema cu peroxid de benzoil si mi-am facut programare la un centru special unde se fac creme in laborator la domnul doctor Dr. Kostas, sunt costisitoare dar merita si la Dr. Leventer, sper ca ti am fost de ajutor!