Întrebare recomandată | buk a întrebat:

as vrea sa stiu, care sunt cauzele strabismului(ochi incrutisati) si de la ce varsta poate aparea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Peaches a răspuns:

Strabismul este o boala a ochiului cauzata de slabirea mushilor oculari (sau daca unul din ei e mai scurt). Poate aparea de la orice varsta.
Sper ca asta ajuta! Have funwinking
Fundita?

~Roxetta

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai aici mai mult amanunte,
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/cauzele-strabismului
Te pup!

| einenebun23 a răspuns:

Din cate stiu asta apare la nastere sau daca nu poate fi cum a patit cineva din familie ca in copilarie se uita foarte de aproape la TV si trebuia sa poarte ochelari si nu i-a purtat.

| AdrianFita a răspuns:

Ochi incrucisati? N-am mai auzit!

| florin96ak47 a răspuns (pentru AdrianFita):

Chiar l-ai ajutat mult cu raspunsul tau.
Better STFU!

| qpDeDeqpXD a răspuns:

Strabismul reprezinta o afectiune vizuala in care ochii nu au capacitatea de a focaliza aceeasi imagine in acelasi timp. Cel mai adesea apare in copilarie.
Poate aparea la ori ce varsta! Poti sa te nasti cu ea.

| cre555Hz a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un medic oftamolog, o zi buna big grin

| naigel4 a răspuns:

Generalitati Strabismul reprezinta o afectiune vizuala in care ochii nu au capacitatea de a focaliza aceeasi imagine in acelasi timp. Cel mai adesea apare in copilarie. Uneori strabismul este numit si "ochi-incrucisati", "privire crucisa". In mod normal, musculatura din jurul fiecarui ochi determina miscarea sincrona in aceeasi directie si in acelasi timp a ambilor ochi. Strabismul apare atunci cand musculatura oculara nu mai functioneaza corect pentru coordonarea miscarilor oculare. In acest caz, ochii nu mai sunt centrati corect si creierul are dificultati in suprapunerea celor doua imagini ce provin de la fiecare glob ocular. Cauze Cel mai adesea cauzele strabismului prezent in copilarie sunt necunoscute, desi se pare ca acesta se intalneste mai frecvent in unele familii. Uneori strabismul se dezvolta in urma suprasolicitarii vederii pentru compensarea altei afectiuni oftalmologice, ca de exemplu prezbitismul (diminuarea treptata a puterii de acomodare a... [continuare]

| CodeTech a răspuns:

Cauzele strabismului sunt slabirea(atrofierea muschilor oculari) Poate fi de la stilul de viata de la zlaba imunitate de la mancare.

| tamaralol a răspuns:

boala numita strabism este inadaptarea ochiului la diferite distante. ea apare mai ales la varsta de 40-45 de ani cand cristalinul nu se mai bombeaza sau aplatizeaza