| IonutX197 a întrebat:

as vrea sa tin o dieta cu apa si pe zi sa beau rareori apa din fantana pana la 2 L si nu stiu apa din fantana are putin calcar si exista sansa sa am alte probleme de la atata apa, pietre la rinichi? Am mai practicat dieta asta acum 1 an timp de 3 luni. Ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Du-te la 4, 5l-5 plus sport si vezi atunci minuni. Nu doar 1 luna. Consumati cât de multă puteti, e cel mai puternic "medicament".

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Apa din fantana e buna pentru ca mineralele din ea sunt benefice pentru organism, dar risti sa faci pietre la rinichi. Bea apa de izvor imbuteliata sau alterneaza.

| HadesSs a răspuns:

Asta nu e dieta, trebuie sa bei de obicei cel putin 2 l pe zilaughing si da intr-adevar e putin 2l laughing

| ALGator a răspuns:

Dieta cu apa e pseudostiinta. Mai mult, o cantitate mai mare (peste 1 l) de apa bauta dintr-o data poate fi toxica si duce la moarte.
Nu exista studii serioase (cine le gaseste ma poate contrazice) care sa fundamenteze asa ceva. Sfatul medicului este sa bei apa cand ti-e sete. Daca urina se coloreaza mai mult decat galbenul obisnuit, spre galben-inchis cafeniu atunci e semn ca mai trebuie baut ceva lichid.
Prin "apa" se intelege orice lichid care contine H2O de ex cafea, ceai, suc, compot, ciorba, lapte. Unele dintre aceste lichide se retin chiar mai bine decat apa pura.
De fapt, in timp ce noi stam de vorba, organismul lucreaza cum trebuie. Daca organismul ar sta dupa grija noastra am fi de mult dusi.
Pofta buna!

| MariaMardare a răspuns (pentru ALGator):

Apa elimina numeroase toxine din organism, la inceput este absolut normal ca, culoarea urinei sa fie inchisa la culoare, acesta fiind primul semn al corpului eliminand toxinele, dar cu timpul consumul regulat de apa va face urina transparenta, curata.

| ALGator a răspuns (pentru MariaMardare):

Apa elimina toxine (de fapt urina) in situatia in care se consuma in interiorul tolerantelor plus/minus X litri zilninc. Mai multa apa nu inseamna mai multe toxine eliminate, ci tot la fel. Rinichiul si fiziologia organismului in general determina cantitatea de "toxine" eliminate. Bind mai multa apa decat cere corpul nu imbunatatesti nimic pentru ca organismul are autoreglare, capabila sa functioneze intr-o anumita marja.

https://www.theguardian.com/......-ignorance

| Krax256 a răspuns:

Daca stai intr-o zona cu ape calcaroase cum este bazinul hidrografic al oltului s-ar putea sa apara probleme. Dar asta tine si de genetica fiecarei persoane. Totusi apa din fantana fiind o apa statatoare, pierde din calcar din cauza ca acesta se depune pe fund si e o treaba buna.

| MariaMardare a răspuns:

Indiferent de PH-ul sau alcalinitatea apei, dieta cu apa este cu adevarat binevenita! Apa reduce si previne numeroase afectiuni, este recomandat sa faci o cura de 3 litri de apa pe zi timp de o luna. Beneficiile sunt numeroase si le poti gasi pe acest site care pe mine m-a ajutat foarte mult sa inteleg cum pot remedia sau preveni anumite suferinte, sper sa va fie de ajutor. http://doftoria.ro/consumul-de-apa/ O zi frumoasa si multa sanatate!

| MariaMardare a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ai dreptate dar nu putem exagera, Krax vorbea de dieta, plus ca anumite persoane pot suferi de retentie de apa, atunci intervin exercitiile pentru eliminarea acesteia odata cu toxinele prin transpiratie! Eu am fost practic dependenta de cola pana am renuntat la aceste bauturi pentru o perioada band doar apa, pot sa va marturisesc ca nu mai beau deloc bauturi carbogazoase, nici macar ocazional. Apa e sfanta! happy

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru MariaMardare):

Eu m-am lăsat fără să vreau, inclusiv alcool, în iulie fac 4 ani. Nu eram dependent de nimic, dar am zis sa incerc sa vad cum e laughing. Sport, mâncare cât mai diversificată, apa multa si odihna -> longevitate (asta daca nu da masina peste tine) rolling on the floor. Baftă.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru MariaMardare):

Du-te la 4, 5l-5 plus sport si vezi atunci minuni. Nu doar 1 luna. Consumati cât de multă puteti, e cel mai puternic "medicament".