| laur12 a întrebat:

As vrea si eu sa-mi spuneti cateva medicamente/antiinflamatoare foarte puternice pentru dureri de masea, cap... Cele mai puternice posibile dar si cele clasice care se mai dau fara reteta! Mersi multwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Aulin, Algocalmin, Nurofen Express capsule moi. Eu cu astea imi "repar" durerile crunte de masea. De asemenea eu nu iau Ibuprofen. Imi amorteste gingia si incepe sa ma doara si mai tare. O zi frumoasa!

| MescaMascalina a răspuns:

Nurofen, Algozone, Ibalgin, Algocalmin

| Empathizer a răspuns:

Regele durerilor de masele si al durerilor menstruale este Diclofenacul. Pentru durerile ocazionale de cap Antinevralgicul e foarte bun. Se folosesc conform prospectului.

| Oanarry a răspuns:

Un medicament foarte puternic este ketonalul! Te lasa imediat. Pentru efect prelungit cere la farmacie ketonal cu efect indelungat. Pe mine m-a ajutat de fiecare data. iti recomand sa mananci ceva inainte sau dupa ce il iei. Eventual dupa ce te lasa maseaua, ca sa nu iti dauneze la stomacel

| Tyrr a răspuns:

Pentru masea poti incerca niste apa cu sare!(tinuta in masea)...antiflamatoare ibalgin nurofen forte

| Elisabeta_Andra_1994 a răspuns:

Poti incerca metode babesti cum ar fi bucatica de ustoroi pusa la masea sau alcolul tinut la masea chiar si lidocaina este un remediu bun. Ca antiinflamatoare din cate stiu ibuprofen nurofen forte dar nu te lua dupa reteta 3 pastile de nurofen pe zi e ok si ibuprofenu la fel.
Sper ca ti-am fost de ajutor pupici!

| Empathizer a răspuns (pentru Elisabeta_Andra_1994):

... atentie cu lidocaina (xilina). Daca o folosesti local si nimereste la baza limbii, iti amorteste limba de n-o mai poti controla. Iti scapa pe gat si-ti da o senzatie de sufocare absolut oribila. Trebuie sa stai cu capul in jos pana trece amorteala. Eu m-am lecuit de acest leac. Definitiv.

| Elisabeta_Andra_1994 a răspuns (pentru Empathizer):

Lidocaina spray nu am auzit ca s-ar fi intamplat chesti de gen dar am folosit la fiecare durere si nu am patit nimic + ca spray-ul este folosit la copii si are concentratie mica este doar sa amorteasca in ghilimelele de rigoare laughing pentru cateva minute

| Empathizer a răspuns (pentru Elisabeta_Andra_1994):

... care pot deveni minute de cosmar.