| Davyduchiha2001 a întrebat:

Salut TPU, aseară am fost la fotbal, și în timpul jocului am sărit la cap cu un băiat și am simțit ca mi-a ieșit osul din umăr și a întrat repede înapoi, s-a auzit ca și cum mi-a trosnit, am dureri și m-am uitat la el și e diferit fata de celalalt, cred că l-am luxat. mă doare la fiecare mișcare. am dat cu alifii dar credeți ca ar trebui sa ma duc la medic? sau o sa îmi treacă de la sine? Mulțumesc pentru răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dez96 a răspuns:

Eu zic sa te duci la urgente si sa iti faca o raza la umar. Nu sta asa ca nu e bine deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la radiografie, ca nu trece cu alifie daca este fracturat sau luxat.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Probabil ai dislocare anterioară. Tratamentul este să îți pună umărul la loc şi să îți fixeze articulația.