| alexeu998 a întrebat:

aseara m-am prezentat a 3-a oara la dentist pentru tratamentul la masea ( Caria avansase mult ). Acum ultima data cand am fost mi-a spus ca mi-a pus arsenic la masea. Si am 2 intrebari :
1) Daca mi-a pus arsenic inseamna ca urmatoarea data imi va scoate nervul sau moare doar cu arsenic?
2) Nervul poate muri doar cu doza aceea de arsenic?

PS : Doare cand iti scoate nervul. STiu ca se face anestezie dar totusi durerea mai exista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Daca ti-a pus pansament cu arsenic, nervul ar trebui sa moara. Insa exista si posibilitatea sa nu moara. Acum dentistul va sti mai bine.

Scoaterea nervului nu doare absolut deloc. Nu simti nimic. Iti face anestezie si aia doare putin.

Eu abia am venit de la dentist, am avut aceeasi problema. M-a anesteziat cu spray pentru inceput si apoi mi-a facut o mica injectie. Asta a durut, dar foarte putin.

Stai linistit si lasa dentistul sa isi faca treaba. Nu e de joaca cu dintiihappy

Succes.

2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stai linistit ca nu te va durea. Cand o sa iti scoata/omoare nervul, o sa te doare pe loc doar 1-2 secunde. Atat.
Iar pe urma va fi muuuult mai bine, garantat; cu nervul scos, nu vei mai simti durere.

| spoiledcat a răspuns:

Mie mi-a pus arsenic, si da il scoate (sunt 3 nervi in general) ptc.nu are rost sa il tina acolo mort(asta face arsenicul), si nu, nu face anestezie iar durerea depinde, eu sunt mai sensibila si mi-a pus arsenic de 3 ori si tot m-a durut putin...