| UnBaiatAnonimx221 a întrebat:

Astăzi am stat la PC pe calculator cu piciorul drept sub fund sa zic așa, îndoit, iar acum, după o oră, nu mai pot sa îl îndrept, mă doare rău când încerc să îl întind. Stau de 30 de minute așa. Ce as putea sa fac? Am incercat să îmi fac masaj, sa ma dau cu crema, este puțin mai bine, adică pot merge dar cu piciorul mai indoit. Va rog spuneți-mi ce as putea face că îmi e frică că rămân cu el așa. Fără răspunsuri sa merg la medic că nu doresc sa merg acum cu pandemia asta. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ramai cu el asa, zau asa big grin
O sa iti treaca, poti pune pe cineva sa iti traga de el (brusc), fara sa il incordezi. Apoi fa putina miscare (da nu multa), intinderi si alte cele. Multa lume sta cu piciorul asa, dar in cele din urma le trece.

Deci sigur o sa iti treaca. Daca nu, nu vrea sa zic raspunsul ala cu doctorul, dar care este alternativa atunci? thinking (dar nu o sa fie cazul)

Bafta sa ai!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am stat la PC pe calculator cu piciorul drept... nu mai pot sa îl îndrept"

s-ar putea să se fi afectat ireversibil (?) vreun nerv, urgent du-te la neurolog, riști o paralizie!

| Sn4k3 a răspuns:

E dus, dar stai linistit ca nu degeaba ai doua.

| zilog a răspuns:

Există la practori adica niste oameni care au facutate de medicina dar ei se ocupa cu masaj
cu pusul oaselor tendoanelor incheieturilor la locul lor pe pozitie cand se intampla cazuri de genul acesta
acum poti sa cauti un cabinet de masaj care are si cuvantul asta practor in reclama.

Sau poti sa mergi direct la urgente la ortopedie si gata

SAU POTI SA CHEMI O SALVARE

cred că un caz ca asta merita sa chemi o salvare

sau daca ai vreo asistenta medical prin bloc trimite pe cineva pana la ea
ca orice asistent medical este scolarizat sa acorde primul ajutor
si pentru ei sunt lucruri din astea banale
eventual iti face o injectie cu opiu arsenic xirina si morfina
si nu mai simti niciodurere timp de 1 spatamana

daca dai pest eun ortoped care acum isi da corigenta pe piciorul tau o sa iti rupa tendoanele sau o sa iti strice ceva pe la genunchi

pana cand vine salvarea incearca sa stai doar in pozitii in care te doare cel mai putin
eventual aseaza-te exact in acelasi loc exact in aceeasi pozitie

SI RESPIRA ADÂNC! ca să se oxigeneze sângele
pentru ca sa nu se invineteasca piciorul
daca tu respiri adânc ii ajuti si pe cei de la salvare sa le fie mai usora munca lor
pentru ca una e sa te gasesca cu piciorul negru
ata e inca sa mai fi fost irigat cu sânge oxigenat!

eventual incerca sa ii faci masaj si sa nu il strivesti la fel de tare cum l-ai strivit pana acum ca sa aiba pe unde sa treaca sangele oxigenat

| UnBaiatAnonimx221 explică (pentru zilog):

Piciorul pot sa îl întind, dar daca incerc la maxim mă doare, nu vreau sa merg la medic pentru ca îmi este frică, poate cu exerciții si crema va trece.

| zilog a răspuns:

Dacă ți-l trage cineva brusc risti să distrugi ceva nervi care vor fi prinși
in afara de asta te va durea tare plus faptul că poti rupe tendoane chestii pe sub rotula

nu incerca trasul brusc pentru că nu mai suntem in epoca de piatra

povestea asta cu trasul brusc vine de la medicina spartana
dar omul nu ti-a spus mai departe ca tot in medicina spartana de unde a luat el din epoca medievala acesta metoda barbarica si riscanta
tot acolo spune ca in cazul in care se defecteaza mai rau comunitatea este datoare sa te ucidă prin aruncarea in sulițe
pentru ca să nu devii o povară socială pentru cetatea în care trăiești!

acum au mai evuluat lucrurile
asa ca eu as chema salvarea
sunt platitor de taxe si impozite AM ASIGURARE MEDICALA

IN ULTIMII 20 ANI NU AM CHEMAT NICIODATA SALVAREA
AM PLĂTIT LUNĂ DE LUNĂ ASIGURARE MEDICALĂ!

AȘA CĂ ACUM AM O PROBLEMĂ REALĂ ȘI VREAU SA VINĂ SALVAREA

PT CA EU NU CONSIDER CĂ ESTE UN ABUZ ATÂTA TIMP CÂT AM PLĂTIT ASIGURARE MEDICALA lună de lună ȘI ÎN ULTIMII 20 ANI NU AM SUNAT NICIODATA LA SALVARE!

| UnBaiatAnonimx221 explică:

Mi-a revenit la normal dupa 3 ore de exercitii! Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| DoarBogdan a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Aia era. Cu placere si o zi frumoasa in continuare! ^_^