| yAdrian a întrebat:

Astazi, din intamplare am descoperit in materiile fecale niste viermisori albi, mici, care misca. Aveti idee ce sunt? Cum apar? Ce reactii pot avea de la ei? Si cum se trateaza?
O sa ma duc marti la doctorul de familie, dar vreau sa fiu pus in tema despre acesti viermisori.
Dau funda celui mai explicit ( tot ce stie internetul despre ei ) raspuns.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oxiuri. Mergi la medic urgent si atentie mare la igena. Unghiile perfect taiate. Spalat pe maini dupa fiecare activitate si inainte de a baga ceva in gura.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, cel mai probabil, ai OXIURI :(

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).
În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENT/Ă la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune!

| Admunssen a răspuns:

Acestia sunt Oxiuri. Consulta un medic inainte de a urma un tratament desi DECARIS-ul este un deparazitant eliberat fara reteta. http://www.mamica.ro/oxiuri/

| Admunssen a răspuns:

Contaminarea este cauzata de contactul cu caini nedeparazitati si nespalatul mainilor.

| Anca2999 a răspuns:

Viermisori oxiuri happy nu e ceva grav se scapa de ei. Probabil medicul de familie o sa-ti prescrie ceva bun, insa vezi daca merge. Stiu pe cineva care a scapat de ei cu niste doze lichide (de la farmacie) care i-a indepartat intr-o saptamana si ceva. Evident, ai grija la igiena corporala si spala-te pe maini cat mai des in perioada asta. Bineinteles ajuta mult sa mananci usturoi sau ceapa in perioada asta happy

| Alexia20 a răspuns:

Acei viermisori sunt ca si oxiuri, ei se pot gasi cand iti faci analizele la sange, ei apar din alimentatia necorespunzatoare sau a igienei, ei daca nu sunt tratati la timp se tot inmultesc. Ii poti trata mancand usturoi (poti sa iti faci paine prajita cu usturoi) sau propolis (intr-o lingurita de zahar/miere pui un picur/2 de propolis) si cu ajutorul unor medicamente (trebuie sa iti scrie medicul). Sper ca te-am ajutat Funda?