| marian23213234 a întrebat:

Salut tpu.Astazi este a 12 zi de varicela si nu mai am decat cateva cruste pe spate si niste pete rosi.Pot sa ies afara? MUltiumesc funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este recomandat să ieși afară după vindecarea completă.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Nu poti iesi pana cand si petele rosii care le mai ai trec prin toate fazele de evolutie-uscare si cruste.Atunci nu mai esti contagios.Un pic de rabdare 2-3 zile si poti respira aerul proaspat de afara!

| Konata a răspuns:

Ai putea iesi dar nu ar trebui sa stai mult. Ar trebui sa te consulti cu parintii tai.

| BiuL a răspuns:

Eu zic sa mai stai 2 zile in casa, cam atat e recomandat 2 saptamani. Daca ai rezistat 12 zile mai rezisti 2.

| Xoniaa a răspuns:

Buna, sfatul meu e sa ramai mai bine in casa inca un pic decat sa regreti dupa aia ca ai iesit, asa ca mai ai putina rabdare! :*