| AlexSiPunct a întrebat:

Astazi sora mea in varsta de 8 ani a facut o operatie pentru indepartarea unui puroi in zona mandibulara. Nu stiu toate detaliile in mod exact deoarece nu am fost acolo.
Din ce am inteles pe langa puroi i s-au mai extras si doi molari si nu stiu care este doza maxima recomandata de anestezic ce se poate administra unui copil.
Din ce am inteles ea primise doua fiole de anestezic si mama se speriase in legatura cu doza primita.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil ca s-a folosit un anestezic mai slab tocmai in ideea ca este copil. Poate sa nu fie un anestezic ci doar un analgezic si de aia s-a facut asa. Nu poate sti nimeni daca nu se stie care-i denumirea dar doua anestezice nu se fac nici la maturi. Eu zic sa stati linistiti! Daca n-a avut probleme acolo la medic, acum efectul a trecut si nu mai are probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista medici care au studiat ani... ani întregi ca sa facă anestezii. Sigur se pricep mai bine ca voi și știu cât și cui sa dea