| cory_1065 a întrebat:

azi am vb cu mama si mi-a spus ca daca de pe acum incepi viata sexuala, atunci mai incolo va fi mai problematic sa prind gravida. oare e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inceperea vietii sexuale inainte de 17 ani si jumatate creste riscul de cancer de col uterin de 9-10 ori, asa ca probabil pana la varsta la care ai vrea copii, vei avea atatea operatii incat nu vei mai putea ramane insarcinata. De asemenea, tinand cont ca nu exista nici o metoda contraceptiva 100% sigura, te poti trezi insarcinata prea devreme, iar un avort inainte de 19-20 de ani are sanse foarte mari de sterilitate definitiva.

2 răspunsuri:
| ColorfullButterfly a răspuns:

Da este adevarat... Exista motive biologice pentru asta.

| cory_1065 explică:

Eu am inceput la virsta de 17 ani, acum am 19, impreuna cu prietenul ne straduim sa ne protejam suta la suta, insa cuvintele mamei mau cam puspe ginduri si nu stiu ce sa fac.un sfac va rog