| YONTU a întrebat:

Cam din martie (2012) am fost "depistat", ca sa spun asa, cu un astm bronsic si uneori noaptea nu pot dormi si vreau sa scap de el. Daca cunosteti un tratament care ma poate ajuta varaman recunoscator! happy Dau funda big grin!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Cum au spus si cei de mai sus cu o precizare in plus, ajuta foarte mult sa daca te duci si stai la salina, vezi ca acum s-au facut si saline locale sincer nu am fost la o minisalina din asta locala dar am fost la praid si inca undeva da am uitat cum se numea si a fost super big grin

| YONTU explică (pentru DimLight):

Pai sa stii ca voi merge la salina. Mama mea e asistenata mediacala si sa stii ca a fost de acord cu raspunsul tau. happy whew!

3 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Astmul bronșic nu se vindecă, doar se ține sub control cu medicație specifică.

| Empathizer a răspuns:

Exista tratamente eficiente pentru controlul astmului, in functie de forma de astm bronsic de care suferi (astm intermitent, astm persistent usor sau astm persistent sever). Medicul ti-a recomandat desigur si tratamentul potrivit. Urmeaza cu regularitate tratamentul de intretinere recomandat si foloseste la nevoie medicatia de criza. Astmul nu se vindeca, dar nici n-o sa-ti mai dai seama ca il ai, daca respecti tratamentul.