| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU!
Care ar fi remediul pentru cicatrici normale de la tăieturi, julituri chestii din astea din viața de zi cu zi.
1. Există remedii naturale pentru asta?
2.Pot scăpa definitiv de ele?
3.Ce soluții are medicul pentru aceste 4.probleme?
5.Am înțeles că nu pot scăpa de ele definitiv dar în viitor s-ar putea sa existe tehnologia de a scăpa definitiv?
6. Cum pot sa fac sa aduc culoare cicatrici la aceași culoare ca ce-a a pielii?
7. Crema de tip gel contractubex ajuta la cicatrice normale?
- cat de trebuie să mă dau cu ea?
- cat timp?
- cat costă?
8. Ce creme îmi recomandați pentru cicatrici?
9. Cum sa fac că cicatricele sa nu m-ai fie vizibile în lumina soarelui?
10. Crema de mâini ajuta la estomparea cicatricilor?
11. Am o cicatrice in palma este posibil sa scap de ea?
Menționez că nu e in relief e normala, nici nu știu de unde o am.
O urăsc pentru că e inestetica, culoare alba dimensiune de 4 cm,
c-am care ar fi remediul?
Daca va întrebați de ce vrea sa scap de cicatrici este pentru că sunt foarte inestetice și eu le am pe mâini și picioare unde sunt la vedere + una pe piept de tip keloid pe care încă o mai am de la o operație în urmă cu 7 luni.
Rog seriozitate și să îmi răspundeti la toate întrebările daca se poate, fara mișto, și dacă puteți să îmi lăsați niste linkuri cu before and after după tratamentul cicatricilor normale sau cum se numesc.
D A U F U N D Ă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Numele operatiei este "operatie corectie cicatrici" si se pot realiza la toate centrele de Chirurgie estica din orasele mari.

Preturile diferea de la clinica la clinica si depinzand de natura si adancimea cicatricei.
Cauta in orasul tau o clinica si fa-ti programare la ei, la o consultatie fiindca acolo vei arata ce anume ai de corectat si ei iti vor spune care sunt preturile si cum se procedeaza la cele mai anaci sau mai superficiale.

Aici ai cateva site-uri de unde te poti inspira:
https://www.clinicaark.ro/......_cicatrici

https://www.operatiiestetice.ro/proceduri-si-preturi/

https://dr-cojocaru.ro/corectie-cicatrici/

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cicatricile devin neglijabile atunci cand nu le mai dai importanta!
Bucura-te ca s-au vindecat si sa-ti aminteasca doar sa-ti aduca aminte sa ai grija alta data, sa nu te mai tai "bucati"!

Cu timpul, urmele se vor estompa, vor fi tot mai putin vizibile.
Ajuta mult soarele, respectiv sa ungi urmele cu smantana sau unt de vaca (in loc de creme cu chimicale).

| Violleta2022 a răspuns:

Cicatricile sunt rupturi ale pielii care nu dispar cu creme si alte descantece, ci numai prin operatii estetice facute de un medic chirurg.

| Ionicaestecher123 explică (pentru Violleta2022):

Și pot dispărea definitiv?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Daca faci operatie chirurgicala cu laser de indepartare a cicatricilor da, dispar definitiv.
Atentie ca sunt dureroase si foarte scumpe!

| Ionicaestecher123 explică (pentru Violleta2022):

Îmi poți da mai multe detalii te rog frumos?
Cum se numește operația?
Cat costa?
Mă scăpa și de cicatricile adânci în piele, ca cele care au luat pielea in urma vindecări și a rămas un gol liber?
Merge și pentru alte tipuri de cicatrici sau doar cele normale din viața de zi cu zi?
Mai vreau sa știu încă ceva am o cicatrice de aproximativ 1 cm2 pe pielea de la degetul din mijloc fix la mijloc unde se strânge ea când pumnul nu este strâns, acolo a rămas un punct de 1 cm2 fara textura acea de piele cum este normala acolo mă poată ajuta cu asta? Să facă cumva sa crească piele acolo?
Daca îmi răspundeti și la asta va dau funda.
Mulțumesc anticipat

| Ionicaestecher123 explică (pentru Violleta2022):

Mersi mult.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ionicaestecher123):

Numele operatiei este "operatie corectie cicatrici" si se pot realiza la toate centrele de Chirurgie estica din orasele mari.

Preturile diferea de la clinica la clinica si depinzand de natura si adancimea cicatricei.
Cauta in orasul tau o clinica si fa-ti programare la ei, la o consultatie fiindca acolo vei arata ce anume ai de corectat si ei iti vor spune care sunt preturile si cum se procedeaza la cele mai anaci sau mai superficiale.

Aici ai cateva site-uri de unde te poti inspira:
https://www.clinicaark.ro/......_cicatrici

https://www.operatiiestetice.ro/proceduri-si-preturi/

https://dr-cojocaru.ro/corectie-cicatrici/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, cicatricile din păcate nu pot fi eliminate deocamdata total, posibil în viitor, ele în timp se estompează de la sine, dar tot raman foarte puțin. Și prin operație sau laser tot rămân. Toata lumea, are macar o cicatrice pe corp, (excepție fac doar noi născuți care nu trăiesc la naștere) în rest, cu totii avem. Unde nu avem toti, sunt pe fata, aici nu are toata lumea (adică zona feței și a gâtului). Contează sa le tratezi si să le ai simetrice deoarece acestea umfla pielea si locul unde apar, ori sunt netede. Sper ca te am ajutat!

| Ionicaestecher123 explică:

Și încă ceva pe ce tip de piele sunt ele mai puțin vizibile:
- pe piele deschis sau închisă?
Care este culoarea lor normală?

| Utilizatornew25 a răspuns:

Buna, cicatricile nu pot fi eliminate deocamdata total, ele în timp se estompează de la sine, dar tot raman foarte putin. Toata lumea, are macar o cicatrice pe corp, (excepție fac doar noi născuți care nu trăiesc la naștere) în rest, cu totii avem. Unde nu avem toti, sunt pe fata, aici nu are toata lumea (adică zona feței și gât). Conteaza sa le tratezi cu cu creme pe baza de silicon deoarece acestea umfla pielea si locul unde apar, si așa le poți aduce la nivelul pielii, ori să aștepți și în timp se vor baga automat în piele. Sper ca te am ajutat!