| Mariennn a întrebat:

Salut TPU! Care sunt consecintele de santatete pe termen scurt sau termen lung al unui minor cu varsta intre 14 si 16 ani daca bea des si se imbata des? ma refer in afara de faptul ca este inconstient si poate cadea/provoca altercatii, ma refer la riscurile de sanatate si problemele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

La 35 de ani maxim moare de ciroza.

| Robert2526 a răspuns:

Depinde.
la 14 ani, riscurile sunt mai mari, pentru ca ficatul nu e complet dezvoltat, daca se imbata des la 14 ani, ficatul o sa fie extrem de afectat. La q6 ani, deja ficatul este adult si efectele asupra lui nu mai sunt atat de dramatice.

In rest, afectarea neurologica, mai direct spus, cu fiecare betie de genul asta, devine din ce in ce mai prost.

PS: Consumul de alcool este toxic pentru absolut toata lumea, alcoolul etilic este o otrava, nu ar trebui consumata niciodata, sub nici o forma.

PS2: Cantitatea de alcool considerata a se putea consuma fara sa produca efecte toxice in organism este de aproximativ 15 mililitri pe zi. Asta inseamna, MAXIM o bere pe zi.

Tu cat bei pe zi?