| gabriel2004o a întrebat:

Ce as putea face sa revin la programul obișnuit de somn? Înainte dormeam de la 11 noaptea dar cu timpul au intervenit niște chestii si trebuia sa stau treaz pana la 5 și nu mai pot sa ma culc iar la 11. Am încercat sa rămân treaz incontinuare pana la 11 dar a început sa mi se facă rău. Ce as putea face sa pot adormi ca înainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AlinMrs a răspuns:

Iti spun eu care e treaba. Daca vrei cu adevarat sa adormi bine inainte de 11 urmeaza asta. 1 dupa ora 8 seara nu mai mananci nimic, de preferat a se consuma lichide pana in 7 si inainte sa te pui in pat sa mergi la baie, in felul asta sa nu trebuiasca sa te trezesti noaptea si sa nu mai adormi si daca te trezesti nu pui mana pe telefon. 2 fa miscare, sport in timpul zilei astfel corpul va fi obosit si pregatit de somn. 3 fara tv si telefon sau alte surse de lumina in special cele ce emana lumina albastra dupa ora 8 sa se obisnuiasca ochii cat si creierul cu timpul de culcare. 4 incearca sa iti rezolvi toate activitatile din timpul zilei pana sa adormi sa nu iti stea gandul la nu stiu ce anume nu ai terminat de facut in timpul zilei.5 mediteaza, fa exercitii de respiratie inainte de culcare, roaga-te, fa sex si asta tot pana in ora 10 etc.

| cristi202 a răspuns (pentru AlinMrs):

Mama, cate cerinte! ☺☺☺

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De culcat poti la orice ora. Poate nu poti adormi.
Daca vrei sa si adormi, bea cana mare de lapte caldut, eventual indulcit si cu o lingurita de miere. Laptele se bea cand deja esti in pat si nu te mai scoli. Stai cu ochii inchisi, fara sa te gandesti la nimic.

| aditimus a răspuns:

Incearca un pahar de vin inainte de somn.

| SporeBox a răspuns:

Incearca sa stai in pat cu ochii inchisi chiar daca nu iti e somn sau nu adormi. Cu timpul corpul o sa se obisnuiasca cu noul timp. Unii ar mai zice ca e bun si laptele cald

| lorena66 a răspuns:

Incearca sa recreezi conditiile in care adormeai inainte. Cu luminile stinse sau fara, cu televizorul pornit sau fara. Poti bea ori um ceai de tei inainte de somn (e calmant) ori o cana de lapte cu o lingurita-doua de miere..fii activ ziua, ca sa poti obosi. Bafta!