| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea sa mananc dimineata si sa inlocuiasca ouale? Sunt alergic la oua si as vrea sa stiu daca exista un aliment care le poate inlocui.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca te referi din punct de vedere al continutului chimic, oul e bogat in proteine (chiar superior carnii) si contine toti aminoacizii esentiali, de-asta e foarte greu de inlocuit, contine si grasimi si sulf. Poti manca dimineata un mic dejun obisnuit (cum s-a recomandat mai sus) si sa iei proteinele pe parcursul zilei din restul alimentelor, nu opta la micul dejun pentru mancaruri grele cu carne. Soia si leguminoasele sunt cateva alternative, dar oul este superior, evident.

| Cksihja a răspuns:

Și până acum ai mâncat ouă? De ce ești alergic?

| CosminCD a răspuns:

Depinde. Avocado, parerea mea, este bun de mancat dimineata si poti inlocui ouale.

| Carolina1972 a răspuns:

Pff si eu mi-am pus intrebarea asta. Poti inlocui cu un sandvici (bogat) sau cereale cu lapte.

| DoroteeaH a răspuns:

Era sa spun să-ți faci omletă happy
Ai putea mânca cereale cu lapte, terci, orez cu lapte, sau clătite românești (foarte simple, fără oua).
Din păcate, oul e greu de înlocuit, pentru că este un aliment animal.
Dacă nu îți plac meniurile de mai sus, ar mai putea fi cașcaval pane, sau un simplu sandwich, chiar ține de foame