| BRG a întrebat:

ce crede-ți sinuciderea este o soluție la toate problemele? De ce tot m ai mulți apelează la aceasta? Vă multumește Cristi din București.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

Sinuciderea nu este o solutie! Ci o abdicare in fata greutatilor, si sincera sa fiu, eu o consider ca o ultima dovada de lasitate.
Daca nu faci fata necazurilor, cere ajutor, imposibil in lumea asta mare sa nu te auda cineva! Vezi cazul lui Cristi 202.
Viata nu ne-o putem lua singuri, asa cum nu singuri am hotarat cand sa venim pe lume, tot asa nu putem hotara si plecarea noastra.din aceasta viata plina de incercari!
Traim vremuri tulburi,in care credinta a scazut,indiferent de ce religie apartinem, raul incepe sa domine peste tot, oamenii sunt tot mai stresati in goana lor dupa avere, faima si alte lucruri si concurenta fiind mare, unii nu mai reusesc sa faca fata si de aici pana la a claca nu mai e decat un singur pas!
Daca s-ar ruga mai des, daca ar lasa mandria deoparte si ar cere ajutorul, nu s-ar ajunge la aceste gesturi disperate!

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vorbim de depresie care este primul semnal de alarmă care anunță probleme de personalitate, adaptabilitate, etc. Până la sinucidere nu mai este decât pas!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Fiindca cei depresivi nu constientizeaza pe deplin ca au o problema, fiindca se feresc de psihiatru ( la noi in tara se considera ca daca mergi la psihiatru esti nebun), fiindca depresivii sunt egoisti, nu ii intereseaza ca problema lor se rasfrange automat asupra celor apropiati. Altfel cum explici ca multi aleg sa se sinucida, lasand in urma copiii si sotii fara sprijin material si afectiv?

| IMC90 a răspuns:

Sinuciderea este dovada de prostie. Si cum este plin pamantul de prosti, era de asteptat sa mai sara de la geam unii din ei.

| mgtow a răspuns:

Multi dispera si nu-si mai pot stapanii mintiile, de aceea ajung la sinucidere ba din cauza datoriilor sau probleme in dragoste. Nu se gandesc ca fac o greseala ci trec direct la faptul sinucigas.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Ciao! sinuciderea este arma tampitului care nu poate sau nu doreste sa depasasca greutatile vietii! Domnul ti-a dat o viata ca sa o tariesti, sa te bucuri de ea, asa cum e ea nu sa ti- o curmi!

| Filip23 a răspuns:

Unii nu gasesc de lucru, altii sufera de boli grave. Cu siguranta nu e o solutie, insa din pacate, societatea e din ce in ce mai departe de om; daca ai noroc sa fii in sistem, bine, daca nu.

| valentingb a răspuns:

Cristi din Buscuresti, nu se sinucide lumea asa tare... (cum ar trebui da asta ramane intre noi)
Intr-adevar numarul sinucigasilor a crescut, poate din cauza mediatizarii intense care se face prin media(stii tu, s-a sinucis una, o saptamana de zile nu mai deschizi televizorul)
Poate si problemele sunt mai multe de cand cu lipsa de bani. Lipsa de bani duce la ganduri negre, interiorizare, lipsa de comunicare si singuratate. Dupa aia streangul.
Nu e o solutie sinuciderea.
totusi haide sa ne gandim la un om in chinuri... cu o arma langa el. ce face?
un om care sufera, de durere, de usturime, poate sufera cu sufletul, alege calea mai usoara. Nu se stie daca e asa usoara, (faptul in sine e greu de realizat), dar asa pare in unele momente.

In ROMANIA numarul de psihologi e de 5 ori mai mic decat in vest, unde lumea se mai si spovedeste la preot pe bune.Iar daca maine am avea de 10 ori mai multi psihologi oricum nu s-ar duce nimeni
ce? sa zica lumea ca sunt nebun?
nu domnule, psihiatrul e pentru nebuni. dar ce sa faci...nu ai ce sa le explici

| IMC90 a răspuns (pentru valentingb):

Eu unu am o parere destul de proasta despre psihologi. Cand eram copil am facut zeci de sedinte (asa era la moda atunci in occident). Cu timpul, am descoperit ca psihologii nu au in maneca decat trucuri, nimic real, nici o idee/conceptie in sprijinul careia sa pota veni cu argumente solide.
Practic, sunt niste vanzatori de gogosi, si le vand pe foarte multi bani.

| valentingb a răspuns (pentru IMC90):

Sora mea l-a vazut pe bunicu omorand-o pe bunica
psiholoaga scolii a transformat-o dintr-o introvertita sperioasa si timida intr-o fata normala
in 3 luni(12 sedinte)
si e o simpla consilera scolara

| SaveTheNature a răspuns (pentru IMC90):

Da-mi voi sa te contrazic. Psihologii sunt doctori ca si ceilalti doctori.Numai ca unii sunt buni.altii foarte buni.altii pur si simplu nu au talent in asa ceva
De aceea cand mergi la un chirurg, unul te rezolva perfect, altul poate mai rau iti face.
Sunt psihologi care te pot schimba in bine in dupa cateva sedinte,
CREDE-MAhappy

| IMC90 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Psihologii nu sunt doctori. Psihologii au terminat psihologia, nu medicina.

| SaveTheNature a răspuns (pentru IMC90):

Doctorii in psihologie se numesc Doctori.
Ex de un foarte bun psiholog Doctor Cristian Andrei.
La facultatea de psihologie faci si medicina, mai ales Neurologie.Pnetru ca pe domeniul acesta te axezi.

| SaveTheNature a răspuns (pentru IMC90):

Doctorii in psihologie se numesc Doctori.
Ex de un foarte bun psiholog Doctor Cristian Andrei.
La facultatea de psihologie faci si medicina, mai ales Neurologie.Pnetru ca pe domeniul acesta te axezi.

| IMC90 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Intr-adevar, dar doar doctorii in psihologie, ori majoritatea care practica aceasta meserie sunt doar masteranzi. Poti fi si doctor in geografie, dar nu esti medicwinking

| SaveTheNature a răspuns (pentru IMC90):

In finelaughing) cum spui.Dar trebuie sa acceptam faptul ca psihologii isi au rostul.iN Romania nu prea le vedem rostul.Important este sa dai peste cel bun.

| annkaa a răspuns:

CEAuhappy
clar nu este o solutie la toate problemele.dar unii oameni multi fara minte ca daca ar avea putina minte nu ar decurge la un asemenea gest.fac chestia asta crezand ca vor scapa de toate problemele pe care le au.dar nu este asa, facand asta isi mai adauga un pacat pe listastraight facesince nici eu nu inteleg de ce fac asta. poate doar prin simplul fapt ca nu mai vor sa traiasca

| Takocska a răspuns:

Deloc nu este o solutie. Cine face asta este un las mare ca fuge din fata problemelor care trebuie confruntate. Daca faci asta ca fugi in sinucidere esti un las mare. Mai bine rezolva cu greutate da fu fugihappy.

| BlueDog a răspuns:

Nu, nu este, dar unii cred ca asa pot scapa de probleme. Pur si simplu cedeaza psihc si apeleaza la sinucidere. Ar trebui sa existe un cetru de suport pentru astfel de persoane, m-as oferi voluntar sa ajut cu placere.

| Vampiress a răspuns:

Sinuciderea nu este o rezolvare a problemelor, viata nu trebuie vazuta in negru, daca te sinucizi nu rezolvi nimic, doar ca faci cea mai mare prostie din viata ta…ai o problema? Dumnezeu te poate ajuta…El e solutia problemelor tale…El este ajutorul Tau in niciun caz sinuciderea tonguetonguetonguetonguetonguetonguetonguetongue

| FANfredoSHpidjin a răspuns:

Cred că sinuciderea este o laşitate, nu o soluţie. Mulţi apelează la asta de laşi ce sunt, şi de egoişti, nu preţiesc darul vieţii. Cu plăcere.