| Anonim0202 a întrebat:

ce o sa va intreb azi o sa sune cam ciudat dar nah, am fost constipat, si acum o zi am fost la baie si m-am fortat sa iasa tot, ei bine, am dormit cateva ore si cand m-am trezit am simtit o durere in anus, cand stau jos ma mai doare, daca merg mai mult durerea dispare dar revine daca stau iar jos, in pat, etc. intrebarea mea e, durerea asta trece de la sine? ma gandesc ca m-am fortat din cauza constipatiei si cumva s-a largit acolo, habar n-am cum sa explic.

am mai avut pana acum dureri dupa scaun din cauza constiparii, dar de obicei dispareau dupa o noapte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija, fortarea anusului cu constipatii dese poate duce la probleme cu hemoroizi sau chiar la cancer!
Ai grija ce mananci, iar in caz de constipatie ia ceva laxativ sau inghite 1-2 linguri de ulei urmat de un pahar cu lapte.

| OoBunnyoO a răspuns:

Fie este vorba de o fisura anala, fie este vorba de hemoroizi, fie in cazuri destul de rare, prolaps rectal. Daca nu trece cateva zile, mergi la doctor pentru a vedea de ce tratament ai nevoie.

Pe viitor, evita constipatia. Incearca sa vezi ce optiune te ajuta mai mult. Fie consumul de fibre, fie mai multa miscare, fie mai multa apa, fie o combinatie intre acestea etc.

Constipatia cronica nu este numai o chestie inconfortabila, insa poate duce la complicatii destul de nasoale daca este netratata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe viitor evita constipatia. Branza si orezul constipa. Ceaiul de menta consumat in exces strange si el cam mult la stomac. vezi ca te poti alege cu hemoroid sau fisuri anale. Si eu am fost la un pas de hemoroid. La fel ca tine, m-am fortat si apoi cateva luni mai tarziu aveam scaune cu sange. Bea multe ceaiuri. Musetelul ajuta. Iar tot cu ceaiul de musetel poti sa faci si spalaturi ...stii tu. Nu este gluma. Mai bine acum decat atunci cand e prea tarziu. Iar ca sa fiu mai explicit, spalate-te la c*r cu ceai de musetel caldut.

| ℛąin a răspuns:

O să-ți treacă curând.