| Transformice1 a întrebat:

Ce pot sa fac sa imi ingroș vocea?
P.S. Daca ziceti sa ma apuc de fumat sau ca se ingroasa cu timpu, nu mai raspundeti. Ceva care daca il mananci sau la farmacie ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cleona a răspuns:

Îngroșarea vocii se face în timp, omule.
Acum să ști și tu, băieții se dezvoltă pe o perioadă mai lungă de timp decât fetele. Pe lângă îngroșarea vocii, mai e și apariția părului facial, care sunt datorate hormonilor androgeni(specifici bărbătești). Deci e genetică treaba, n-ai ce face. Și de unde-ai scos aia cu fumatul? Am mai auzit de alții că fumat slăbește.
Poți să schimbi relativ timbrul vocii prin operație, dar nu cred că te interesează detalii pe tema asta. În plus ești minor, așa-i?
Și ca să te convingi, poți merge tu la farmacie să ceri elixir ce-ți schimbă vocea.
Răbdare și înțelegere! O zi bună să ai!

1 răspuns:
| Fuflet22 a răspuns:

In primul rand vocea ti se va ingrosa cu trecerea anilor, nu te astepta sa ti se ingroase daca ai 15 ani sau 20, asta se va face in timp si nu iti recomand sa fumezi ca iti vei strica plamanii, trebuie doar sa ai rabdare.