| wwkong1 a întrebat:

Chiar sunt curios la aceasta întrebare...Eu, n-am avut ce face, și îmi apropiam pixul destul de aproape de ochi, și totuși îmi plăcea senzația, și cu degetul făceam la fel, afectează vederea ochiului, sau ceva, dacă țin lucruri aproape de ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| XD_Allexutzu_1999 a răspuns:

Ar trebuii sa te opresti, ochiul este un organ foarte sensibil si risti sa faci o infectie destul de neplacuta. Pe pix, dar si pe deget se afla mii de bacterii care fac contact cu ochiul tau.

| wwkong1 explică (pentru XD_Allexutzu_1999):

Adică, eu l-am ținut ca și cum as tine un telefon, cam așa ceva, și mă uitam atent la el, și cu degetul atingeam genele...Dar după ce am făcut asta m-am dus și m-am spălat pe ochi.

| Miss124 a răspuns:

Se poate. Ochiul este sensibil, iar mana ta si pixul sunt obiecte care sunt contaminate cu microbi (adica nu sunt sterile). Incearca, pe cat posibil, sa renunti la obiceiuri de genul acesta pentru ca te pot afecta. In ceea ce priveste afectarea vederii, poti face complicatii care duc la scaderea capacitatii vizuale.