| Doctorfishadi a întrebat:

Craciun fericit. Vreau sa ma duc la stomatolog sa imi puna un aparat dentar pentru a indrepta maseaua de minte,adica ultima, este posibil la 19 ani sa o mai indrept? Doar acel dinte este mai stram,restul sunt drepti,ce pot face? Nu il pot scoate in nici un caz, daca il scot nu mai pot canta si nu mai pot picta.Cand eram mai mic mi-am scos o masea datorita tatalui meu, si pe o perioada de 3 ani mi-am pierdut precizia in pictura, si inca nu mi-am recapatat-o total.Nu vreau sa ma distrug definitiv pe plan artistic,plus ca nu mai pot emite sunetele bine daca mai scot o masea,chiar daca nu se vede cea de minte,ma poate distruge scoaterea ei! Voi ce ziceti? Cunoasteti persoane care au facut asta? Macar sa o mai indrept cu cativa mm, 5 mm ar fi ok, se mai poate la varsta aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| umbra09 a răspuns:

Da normal alti isi indreapta dintii la 20 si ceva de ani

| Doctorfishadi explică (pentru umbra09):

Nu vreau sa fie perfect, nu vreau sa fiu perfect eu ca om...nu se vede si de aceea nu ma deranjaza vizual, dar simt eu ca ceva nu-i ok si vreau sa corectez, macar in limitele de siguranta, sa nu fie nevoie sa o scot...Merci pentru raspuns.

| umbra09 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Cu mare drag, sper sa rezolvi problema cat mai repede baftawinking

| Lia340 a răspuns:

Nu te supara ca te intreb dar nu pricep nimic, ce treaba are pictura cu maselele...Desenezi cu dintii?laughing
Serios, cunosc multe persoane care sau scos maseaua, si nu stiu daca cineva a mai pomenit efecte adverse ca ale tale.happy