| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am 2 personalitati o sa va povestesc ceva folosindu-ma de 2 nume date personalitatilor mele pentru a putea evidentia care, care...sa incepem...:

Narcis:E prezent atunci cand sunt pesimist,cand sufar,cand am ganduri sinugicase mereu cand e Narcis prezent parca nimic nu e bine in lume, ma supar de la mici chestii. spun ca totul la mine o sa fie rau si eu nu o sa am parte de nimic..ca sunt urat, ca nu o sa am prietena..chestii in genu

Timi: Timi e "nascut" mai recent,el e cel nebunatic si care se distreaza,care e optimist, si care vede totul "roz",nu are stres,nu-l intereseaza ce zice lumea...e de gasca,zambeste!

Acum vreau sa va spun ca eu nu uit ce fac,cum se manifesta simptomele la dubla personalitate,eu sunt perfect constient de lucrurilele pe care le face si Narcis si Timi si as vrea sa-mi spuneti ce e cu mine, si ce sa fac ca sa fie doar Timi caci daca Narcis preia controlul cand sunt la un party si e bautura..finalul nu e placut..astept ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

Deja e o problema daca in timpul episoadelor depresive te-ai autointitulat Narcis iar in timpul celor maniacale Timi.Plus ca pari total ok cand vorbesti despre "ei"(despre tine), la persoana a 3-a adica.
http://i.imgur.com/qURRClj.gif
Fa-ti o programare la un psihiatru.Mi-e sa nu-ti faci probleme singur.

Răspuns utilizator avertizat
| Winchester308 a răspuns:

Cred ca la party nu e Narcis, e Etan.De obicei se intampla asa cand bagi alcool in tine.Devi un aparat care spune tot ce stie fara sa gandeasca.
Ok...lamureste-ne cu ceva.Tu chiar ai 2 personalitati sau treci repede de la fericit la trist?
Adica tu chiar te crezi acele 2 persoane si te comporti ca si cand tu n-ai mai exista, ai fi cu totul o alta persoana? Sau esti constient de ce faci si ca nu esti Narcis sau Timi ci tu care ai denumit 2 stari de spirit?

| anonim_4396 explică (pentru Winchester308):

Sunt complet constient de ce fac...dar le-am dat nume ca sa va ajute pe voi sa intelegeti mai bine..si probabil da, trec prea repede la o stare la alta.thinking

| Sheriarty a răspuns:

Nu cred ca ai dubla personalitate, mai mult tulburare bipolara.

| anonim_4396 explică (pentru Sheriarty):

Pai nici eu nu credeam ca am dubla personalitate, spune-mi despre acea tulbulare... orice credeti voi ca ajuta! big grin

| Sheriarty a răspuns (pentru anonim_4396):

Tulburarea bipolara e cea care te face sa iti schimbi starea de spirit, comportamentul si sa pari o alta persoana intr-un timp extrem de scurt.

Ceea ce produce aceasta stare este stresul de lunga durata, in cele mai multe cazuri ( sau un abuz din copilarie ).

Pentru a scapa de aceasta 'boala' e nevoie doar sa te controlezi pe tine si sa te comporti cum doresti mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Sheriarty):

Pai incerc sa fiu "Timi" ca e mai bine, dar intervine ceva mereu, si devin "Narcis"...

| Sheriarty a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa inveti sa te obisnuiesti cu acele momente si sa te controlezi.
Aceasta problema tine de controlul de sine si poate fi usor evitata.

| anonim_4396 explică (pentru Sheriarty):

Inseamna ca al meu control de sine e la pamant.