| Bl4cKLy0n a întrebat:

Curând voi merge intr-o mica călătorie timp de doua zile pe o distanta destul de mare de mers, aproximativ 450km.
Problema este ca am rău de mașină. Am văzut ca exista ceva brățară pentru rau de mișcare, dar știu ce sa cred.
Ce îmi recomandați sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Cocculine, e un medicament pentru rau de miscare
e foarte bun
NU ARE EFECTE SECUNDARE!
se rontaie (si e dulce) deci nu ai nevoie de apa
ar trebui sa il iei inainte de a te urca in masina si apoi unul la 3-4h daca esti tot in masina

CITESTE PROSPECTUL

https://www.google.com/search?q=Cocculine+pret 10lei

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Raul de miscare nu se rezolva nici cu medicamente, nici cu bomboane mentolate. Ci cu ajutorul unor informatii simple.

Astfel de lectii nu sunt utile doar pentru obtinerea permisului de conducere ori atingerea unei fluiditati in trafic, atunci cand sunteti la volan. Exercitiile ajuta in procesul de vindecare a gretii si varsaturilor cauzate de raul de miscare. Un proces ce are la origine urechea interna, participanta, alaturi de creierul mic, la mentinerea echilibrului.

Dr. Ioana Voda, medic primar ORL: "Exista o sensibilitate, o mostenire genetica, o diferenta intre urechea dreapta si urechea stinga, adica o inegalitate la nivel de ureche interna, iar creierul percepe diferit si de aceea exista o discrepanta intre ceea ceea ce vad si ceea ce simt.

Aceasta sensibilitate nu este neaparat mostenita. Este posibil sa fi fost dobandita, daca va aflati la varsta adulta. In urma cu doua, trei decenii, inca se prescriau antibiotice cu potential toxic ridicat la nivelul urechii.

Indiferent de motivul pentru care va este rau in masina, medicii recomanda sa participati activ la trafic. Chiar daca nu conduceti. Mai exact - simulati ca franati, atunci cand soferul pune frana. Uitati-va cu atentie la masinile din fata si urmariti pietonii doar prin parbriz.

| sierra1 a răspuns:

Dar mai simplu, si eu am probleme. Iau emetiral cu 1-2 ore inainte de drum si n-am nimic după aia. Doar că mă prinde somnolența vreo câteva ore după. Drum bun

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dormi. 450 km dus-intors, presupun, inseamna vreo 225 pe sens. Pe drumurile noastre, sa zicem cam 4 ore. Vezi cum faci sa fii spart de oboseala cand pleci, dormi, si cu asta basta. De bratari nu stiu, dar daca te duci la un magazin cu produse naturiste, sigur gasesti ceva bun.

| Sn4k3 a răspuns:

Iei niste pastile sau folosesti niste remedii naturiste + alte cateva sfaturi pe care le gasesti pe site-ul de mai jos.
http://www.qbebe.ro/mama/sanatate/remedii_pentru_rau_de_masina
Poti intreba la farmacie care pastile sunt bune.

| Crackman a răspuns:

Sunt pastile penttu rau de masina.

| Raducons a răspuns:

Cred ca nu este prolema cu raul de miscare pentru ca si eu am problema asta, gazele din masina si lipsa aerului produce raul respectiv la stomac, poti sa iei pastile speciale-emetostop de ex sunt bune dar ti se face somn, dar daca stii ca ai probleme cumpara pastile pentru ca mai bine dormi decat sa vomiti si iti mai este si rau in ziua respectiva.Cocculine nu te ajuta l-am probat eu.

| Xaya a răspuns:

Nu ai nevoie de nici o bratara... Eu cand merg in excursii pe distante lungi (mai ales prin munti ca e grav la curbele alea) iau coculine. O pastila in seara de dinainte si una inainte de plecare.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Hmm..si eu am rau de masina _ - _ ..eu zic sa fii pozitiva mereu, sa iei pastile de voma si..cu bratara n-am incercat, am vrut sa-mi cumpar, dar mama nu a vrut..si mdeh..incearca sfaturile mele.