| anonimualablanao a întrebat:

Daca am semne de pneumonie, cum ar fi tuse in exces, se poate intampla ceva grav daca fumez urmatoarele 3 zile? Sau iritatia usoara din gat si tusea excesiva pot fi datorita fumatului? Planuiesc sa ma las pana in urmatoarea luna, astept raspuns. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| memdepay a răspuns:

Si eu fumez, poate fi o simpla răceală sau o răceală mai severă, si eu cand fumam și eram răcit aveam astfel de simptome.
Dar ți-aș sugera sa nu te riști si sa faci ceea ce ți-ai propus, ai numai de câștigat daca te lași de fumat.
Iti urez succes.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai deja pneumonie sau plamanii iti sunt afectati trebuie sa opresti imediat fumatul, fiind total interzis in situatia asta.
Nu mai planuii nimic, ca deja trebuie sa le arunci la gunoi, ca nu mai ai voie sa pui tigara in gura, de acum inainte.
Bolile de plamani evolueaza rapid, de la zi la zi, ca si cancerul.
luna viitoare poti sa fii mort, daca nu incetezi chiar azi si nu faci tratament de urgenta.

| Iftode_Costina_1990 a răspuns:

Tusea, normal ca e din cauza fumatului. Nu sunt doctor, dar cred ca ar fi bine sa Îți faci ceai de soc, ghimbir sau tei și sa iei niște pastile... Dacă nu trece du te la doctor și lasa te o perioada de fumat!