| anonim_4396 a întrebat:

De 2 ani am descoperit ca am dezlipire de retina, deoarece vad musculite la ambii ochi. Vreau sa stiu cat timp dureaza pana se dezlipeste retina total? M-am informat si 2500 de lei costa o singura operatie pentru asa ceva dar nici macar in 25 de ani nu fac atatia bani. Asa ca vreau sa plec in alta tara sa fac bani pentru a ma putea opera, de aceea trebuie sa stiu cat timp mai am. Ii rog doar pe cei care lucreaza in medicina sa raspunda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dezlipirea de retina evolueaza rapid, in cateva zile sau saptamani, nu dureaza ani de zile. Asa ca banuiesc ca diagnosticul care ti s-a pus este eronat. Consulta un alt oftalmolog, mai cere o opinie. Daca esti asigurat, operatia este gratuita.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu am fost la medic. Doar peste 2 ani pot pleca din tara. Si costa bani pe care nu ii prea am.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti poti pune singur diagnosticul de dezlipire de retina, e un diagnostic complex care necesita investigatii serioase si un oftalmolog priceput. Faptul ca ai un simptom foarte nespecific, intalnit in alte sute de boli, nu spune nimic (poate fi, de exemplu, de la folosirea in exces a ecranelor).

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un consult medical oftalmologic de specialitate, care nu te costa mult (pana la 150 lei daca nu ai asigurare medicala).

Desprinderea retinei se produce mult mai repede de 2 ani.

Un bun prieten a avut problema asemanatoare, cauza fiind tensiunea la nivelul globului ocular.
Dupa un tratament cu picaturi si medicamente specifice s-a vindecat complet.

Nu amana consultatia si tratamentul, fiindca iti poti pierde complet vederea daca neglijezi rezolvarea!

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Ai citi faptul ca n-am bani? Pentru mine si 50 de lei e mult in situatia in care sunt. Si in ce oras stau momentan numai spagari sunt toti. Si daca imi pierd vederea.....asta e, lama exista si cred ca stii ce urmeaza sa spun. Nu puteti intelege, vedeti-va de treaba. Atatea variante de raspunsuri nu mai stiu ce sa cred. M-am saturat. Natiune de spagari, asta sunteti.

| zăGhost a răspuns:

Pe bune? Iti dai diagnostic singur? 'Musculitele' acelea pot fi si de la oboseala oculara. Du-te la un consult oftalmologic si nu mai citi tot ce scrie pe net.

| anonim_4396 explică (pentru zăGhost):

Da, asta faci cand nu esti un spagar ca sa isi permita salarii de sute de lei. Daca n-ai bani asta e, stai si induri.

| zăGhost a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca n-ai bani, te angajezi, daca nu esti minor. Salariul minim e de cateva sute de lei, oricum, deci ideea cu spagari e deplasata. Daca esti minor si asigurat, te duci la policlinica si te consulta gratuit oftalmologul.