| Mrfear a întrebat:

De 3 saptamani am stari de greata zilnic asa ca m-am dus sa fac o ecografie si doctorul mi-a spus ca am bila foarte lenesa.Stiti cum o pot stimula? Se poate definitiv? Am baut un ceai special pentru asta si am observat ca nu imi mai este greata, dar daca mananc (chiar si o leguma) fara sa mai beau acel ceai imi este greata iar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai si tu te-ai dus la doctor si n-ai fost in stare sa-l itrebi ce faci in situatia asta si vii si intrebi pe un forum cu majoritar copii de 12 ani? laughing))))

| Mrfear explică (pentru Adry05):

Mi-a spus in cazul in care continua greata sa ma duc la un gastroenterolog si sa evit anumite mancaruri.Ma gandeam ca poate a mai avut cineva sau inca are problema asta si imi da niste sfaturi.

| Adry05 a răspuns (pentru Mrfear):

Pai na, ai primit informatiile, daca continui sa ai probleme te duci la medicu ala si aia e.

| anonimg a răspuns:

Cred că este nevoie să faci o reformă în viață pe toate planurile.
Nu mă pricep prea bine la problema ta; dar oare nu este din cauza lipsei de efort, de activitate fizica, sau poate chiar din pricina prea multului efort, din pricina suprasolicitării?

| Mrfear explică (pentru anonimg):

Am facut ceva efort inainte sa ma apuce greata, din momentu ala a inceput si a continuat pana acum(cu pauze bineinteles).Nu stiu daca asta e cauza.

| anonimg a răspuns (pentru Mrfear):

Nu sunt medic și nici nu am avut problema aceasta. Îți scriu ca unul care cunoaște în mare parte cum funcționează organismul uman (fiziologia). Nu trec niciodată peste sfatul medicului; analizele sunt mai importante decat orice părere.
Cred totuși că în situația ta este nevoie de o pauză alimentară. Adică să ții post negru sărind peste cel puțin două mese, din cel mult 3 mese/zi. În timpul acesta poți consuma ceaiul recomandat. Organismul se va reface, dar trebuie să îl lași, să se îl ajuți astfel și să nu-i mai dai mâncare. Iar apoi să consumi verdețuri, crudități dar fără ulei, fără grăsime și în cantitate mică.
Cerealele integrale de la sanovita și cu laptele de soia de la Inedit ți le recomand pentru fiecare dimineață.

| MadalinG99 a răspuns:

Salut! Si eu am probleme foarte mari la bila, iti recomand sa bei ceai de sunatoare indulcit cu miere de albine. Totodata iti recomand si o vizita la doctor din nou incat sa-ti dea ceva medicamente gen bilaforte sau stiu eu triferment, nospa incat sa nu ai mari probleme pe viitor, eventual un regim alimentar n-ar strica. Evita prajelile si mancarea grasa. Eu asta vara am ajuns la urgente, eram praf din vina bilei.

| Mrfear explică (pentru MadalinG99):

Ai problema asta de mult timp?

| MadalinG99 a răspuns (pentru Mrfear):

Nu, chiar de foarte mult timp. Evita stresul.