| IonutMEdelian a întrebat:

De ce nu pot sa dorm noaptea? ma culc la 00:00 si adorm la 4-5 si dorm pana la 10-13!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Scoate din alimentatie sucurile si energizantele si ultima masa ia-o la ora 19. Culca-te la 22-23, nu mai tarziu si trezeste-te dimineata la ora 7. Dureaza cateva zile pana iti reglezi ritmul somn -veghe.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca te trezesti prea tarziu, dormi mult si probabil nu muncesti suficient. Indiferent de ora la care te-ai culcat si ai adormit, pune-ti ceasul sa sune la 7, trezeste-te fara sa amani deloc si fii foarte activ toata ziua. Nu fa exces de cola, cafea sau alte energizante, ai grija sa nu stai la TV plus calculator mai mult de doua ore intr-o zi, ai grija sa inchizi calculatorul, telefonul si tv-ul cel tarziu la ora 22.00. Dupa aceasta ora fa un dus cald, citeste o carte, bea un ceai, in general fa ceva relaxant care sa nu includa nici un aparat electronic. Aeriseste bine camera inainte de culcare si culca-te cel tarziu la 23.30. Poate in primele 3-4 nopti o sa adormi la 4 si o sa dormi doar 3 ore, dar apoi vei fi obosit (mai ales daca ai grija sa fii foarte activ in timpul zilei, sa nu lenevesti aiurea) si iti vei regla somnul, adormind imediat cum te asezi in pat. Ai grija sa dormi suficient, dar nu excesiv (7 ore sau 7 ore jumatate)

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Ca sa poti dormi noaptea trebuie sa faci miscare si sa te plimbi ziua si sa te trezesti mai devreme, pe la 9-10.
Craciun fericit! :*

| lex79 a răspuns:

Pentru ca stai toata ziua degeaba. ia baga oleaca de treaba sa vezi ce lata cazi la 10-11seara.uhof! ce viata buna pe unii, ma mir ca ai tupeul sa te plangi!

Răspuns utilizator avertizat
| giony54 a răspuns:

Lipsa de melatonina, este o enzima care produce somn si se poate comanda aici www.mypurnutrition.com/produse/. Se ia o pastila inainte de culcare. N u ai voie sa bei cola, cafea, energizante.