| Stargoz a întrebat:

De curiozitate e posibil sa inspiri atat de mult aer incat sa ti se intample ceva rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

De buna voie, nu.
Forțat, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poti sa mori, daca bagi prea mult aer e ca si cum te-ai ineca cu aer. Ai nevoie de aer/apa sa traiesti, dar prea mult te omoara.

| DanielDanny a răspuns:

Sa inspiri (inspirand normal) mai mult decat capacitatea plamanilor e putin probabil, dar daca incerci cred ca o sa ametesti!

Dar daca pompezi cumva aer in plamani, e ca si cand ai pompa aer intr-un balon, care cand depaseste capacitatea normala o sa faca poc!

E ca si cand nu ai merge la WC si se umfla vezica peste masura! E cum spune celalalt raspuns, ce e prea mult, strica!

Plamanii au o membrana exterioara, nu mai stiu termeni, dar e exact ca un balon, si acea membrana se poate sparge cel mai des in cazurile de coaste rupte care pot intepa membrana!