| alinalinutz5938 a întrebat:

.. De doua luni am inceput sa muncesc pe santier la instalatii electrice si programul este foarte greu, muncesc in fiecare zi 12 ore si ma simt epuizat si fizic si psihic, credeti ca am vreo problema de sanatate sau este din cauza ca nu dorm suficient noaptea? Colegii mei care au 30, 40 de ani nu au aceasta problema, eu am 19 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Păi la program de 12 ore, plus drumul casă-serviciu și retur, îți rămâne cam puțin timp pentru tine.
Somnul e esențial în condițiile astea. Dormi cel puțin 9 ore pe noapte!, altfel nu reziști.

| alinalinutz5938 explică (pentru mihai69):

Mulrumesc pentru raspuns, dar problema este ca nu am timp sa dorm atat de mult...

| mihai69 a răspuns (pentru alinalinutz5938):

Cu plăcere. Fă totuși cumva încât să dormi maximum de timp posibil, altfel o să ai probleme...

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu dormi suficient, epuizarea vine și de aici. Colegii tăi dorm suficient noaptea probabil.
Nu ai probleme de sănătate, dar dacă continui să nu dormi suficient noaptea, vei avea de acum încolo.

| Alina1322 a răspuns:

Abia ai inceput sa lucrezi și ai un program solicitant. Colegi de care spui lucrează de multa vreme și s-au obișnuit. Cu timpul te vei obișnui.