| KristyWolf a întrebat:

De ieri mi-a apărut o dunga neagra sub unghie. 70% este o forma de cancer de piele. As vrea sa stiu, dacă o tratez imediat câți ani se mai pot trăi? Dar dacă o tratez mai târziu? Dau funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dermdoc a răspuns:

Salut,

In primul rand lucrurile nu sunt chiar atat de negre pe cum crezi tu. Acea "dunga" se numeste medical melanonichie striata/liniara si poate reprezenta mai multe lucruri. Cel mai des este vorba despre un nev (alunita), un lentigo, coloratie de la anumite medicamente. Desigur intotdeauna poate fi vorba despre un cancer de piele numit melanom, care este f agresiv si operatia trebuie facuta imediat (in maxim. 1 - 2 saptamani). Avand in vedere problema ta, iti recomand sa mergi ASTAZI - MAINE la dermatolog pentru o consultatie si o DERMATOSCOPIE. (http://primoderm.ro/uncategorized/dermatoscopia/). Daca dunga a aparut brusc de ieri este posibil sa fie doar o hemoragie "in aschie" si sa-ti faci probleme inutil. Oricum ar sta lucrurile, daca este vorba despre un cancer de piele operatia trebuie facuta. Un prognostic cu privire la speranta de viata nu se poate face, neavand suficiente date medicale. Multa sanatate si nu uita: MERGI ASTAZI LA DERMATOLOG!

1 răspuns:
| addya a răspuns:

Nu te panica poate te-ai lovit fara sa realizezi si de aceia a aparut acea dunga, eu ma mai lovesc de mobila din casa in special la degetul mare la picior, imi apare ca o pata neagra dar cum creste unghia o tai si e ok