| IonutMiclos a întrebat:

Salut tpu.De joi sunt racit.Am luat tantum verde spray pentru dureri de gat spray nazal strepsil pastile pentru raceala propolis fervex de toate.Nu mai îmi curge nasul nu mai stranut dar simt ca am o oarecare problema în gat.Am o chestie care îmi vine sa tusesc sec.Dar tusesc de 2 ori îmi revin peste 10 20m apare iar și îmi vine sa tusesc.Eu nu mai respir asa greu înainte respiram greu acum mi am mai revenit.Eu fumez de 1 an dar m-am lăsat de 3 săptămâni. Aveti idei? Mai simt înțepături și în zona inimii în partea dreapta langa san si atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Au trecut 2 sau 3 saptămâni, Alex? Cu fiecare postare mai trece o săptămână de când nu mai fumezi. Spune tatălui să te ducă la medic să te asculte la plămâni, să te palpeze şi să vadă ce e cu tine. Aşa din vorbe nu te ajută nimeni să scapi de ce ai în gât. Mai ales copiii sunt mai complicați decât adulții când vine vorba de orice boală. Dacă tatăl tău nu poate, mergi mâine la cabinetul şcolii să te consulte acolo.

| IonutMiclos explică (pentru StudentLaMedicina):

Pai da dar eu susțin ca nu am nimic doar raceala asta

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru IonutMiclos):

Atunci ce aştepți de la răspunsurile de aici?

| ioana748 a răspuns:

In dreapta sus nu este inima.
Incearca Tusocalm si vitamina C care se dizolvă in gura, cat mai multa Vitamina C.
Nu ti-ar strica niste multivitamine.
Gargara cu apa cu bicarbonat.
Ar fi bine sa te vada un medic.
Sanatate.

| IonutMiclos explică (pentru ioana748):

Mersi.Crezi ca nu este de la fumat nu? Dacă era tuseam cândfumam nu acum de 5 zile de când m-a luat raceala