| GoodLuck15 a întrebat:

De la o vreme nu ma mai pot trezii din somn efectiv.De exemplu am adormit de la ora 1 jumate si abia la 1 am reusit sa ma trezesc.Pai nu se poate asa nu stiu de ce dorm atat de mult.Nu o sa ma pot trezii la scoala daca continui tot asa.
Ce pot face sa nu mai dorm atat, vreau sa dorm si eu mai putin, inainte ma culcam chiar si la 2-3 si puteam sa ma trezesc la 7 dimineata.
Si nu vreau sa recurg la energizante sau alte metode din astea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| denyzo a răspuns:

Incearca sa te culci pe la 10:30 sau 11. Daca nu poti sa adormi la aceasta ora, atunci pune-te pur si simplu in pat, inchide orice lumina si stai in pat fara telefon sau tableta. Tine ochii inchisi si gandeste-te la ceva placut tie. Si incearca sa scapi de stres daca esti stresat, asa vei adormi mai repede. De ce sa te culci asa devreme? Iti va veni putin mai usor sa te trezesti dimineata. Incearca sa-ti faci un program anume de somn.

| Sorinx a răspuns:

Incearca sa te culci cu o jumatate de ora in fiecare seara. Normal daca de culci la 2-3 ai probleme si te scoli la 7